KADIN TULUM MODELLERİ

Kadınların gardırobuna geç girmiş olsa da son yıllarda neredeyse her tasarımcının veya modaevinin koleksiyonuna dahil ettiği tulum, pratik bir giysi olmasının yanında çok yönlü kullanım özelliği ile de kadınlar tarafından tercih ediliyor. İster özel gün ve gecelerde ister ofiste veya günlük olarak kullanılabilen tulum elbiseler rahat kullanım özelliği ile kadınlara büyük bir kolaylık sağlıyor.

Her sezon güncel moda trendleri ışığında yenilenen, yaratıcı yeni teknikler ve materyallerle çeşitlenerek hazır giyim koleksiyonlarına giren tulum modellerinin, bir kadın giysisi olarak moda dünyasına dahil olması çok da eski değil. Pantolonun bile henüz yaygınlaşmadığı bir dönemde, daha çok iş kıyafeti gibi duran maskulen kodlara sahip bir giysinin kadınlar tarafından kabul görmesi epey uzun sürüyor. Dilerseniz, önce tulum moda dünyasına girişine tarihçesine ve moda dünyasına girişine kısaca değinelim.

KADIN TULUMUN TARİHÇESİ

Bugün bildiğimiz bazı giysilerin askeri kıyafet veya iş giysisi olarak başlayıp günlük giyime geçtiği bilinen bir gerçek. Tulum da ilk kez orduda pilotlar için geliştirilen bir model olarak ortaya çıkıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı 1939 yılında, dönemin parlak tasarımcılarından Elsa Schiaparelli, kadınları olası hava saldırılarında zehirli gazlardan, kimyasallardan koruyacak özel bir kıyafet tasarlıyor. Adına “Siren Kıyafeti” denilen bu giysi bir modaevinin kadınlar için yaptığı ilk tulum örneklerinden kabul ediliyor. Keza savaş sırasında Harvey Nichols Londra mağazası, olası gaz saldırılarına karşı koruma sağlayacağını iddia ettiği renkli tulumlar üretmişti. Tüm vücudu örten ve değerli eşyaların konulabileceği birçok cebi bulunan tulumlar acil durumlarda kolayca giyilebileceğinden kadınlar tarafından satın alındı ve tulum kadınlar için bir giysi alternatifi olabileceğini kanıtladı.

Bu arada savaşın farklı cephelerde artarak yoğunluğunun arttığı kırklı yılların başında savaşmaya giden erkeklerin boşalttığı fabrikalarda üretimi kadınlar devir almıştı. Bu kadınlar iş kıyafeti olarak mecburen erkeklerin orada bıraktığı tulumları giymek zorunda kaldı. Çünkü kumaş üretimi sınırlı, alım gücü düşüktü. Daha da önemlisi Avrupa’nın büyük bir bölümünde askeri ihtiyaçlar gerekçe gösterilerek kumaş kullanımına sınırlama getirilmişti. Dolayısı ile kumaş pahalı ve ulaşılması zordu. İkinci Dünya Savaşı bitinceye kadar devam eden olağanüstü koşullar, tulumun kadınlar tarafından benimsenip günlük hayata taşımasının önünü açacaktı.

Savaştan sonra bir süre gündeme gelmeyen tulumlar, uzay çalışmalarının başladığı ellili yılların sonu ve özgürlük duygusunun baskın olduğu altmışlı yıllarda yeniden gündeme geldi. Astronotlar için özel olarak tasarlanan koruyucu tulumlar fütüristik çizgileriyle Avrupalı avangartları, müzisyenleri ve sanatçıları etkiliyordu. Bu rüzgâr modaevlerini harekete geçirdi ve zengin bir çeşitliliğe kavuşan kadın tulumları yetmişlerde pop kültürünün kült bir parçasına dönüştü. Fakat, tulumların günlük giyimde yaygın olarak kullanılması ancak seksenlerden sonra gerçekleşecekti. Yetmişlerin sonuna kadar sadece belirli bir zümrenin giydiği elitist bir giysi olan bayan tulumlar, hazır giyimin küresel düzeyde yaygınlaştığı seksenlerde günlük giyimin bir parçası haline geldi.

BAYAN TULUM MODELLERİ

Bugün moda dünyasında farklı kumaş ve kalıpların kullanıldığı, özel dikiş teknikleri, yaratıcı drapeler ile farklılaştırılan birbirinden çarpıcı tulum modelleri bulunuyor. Hazır giyimin diğer ürün kategorilerinde olduğu gibi mevsimsel döngülere uygun, güncel moda trendleri ışığında yeni yorumlara kavuşan kadın tulum modelleri detaylar ve kullanılan aksesuarlarla daha da çeşitleniyor. Askılı bayan tulum modeli, sırt dekolteli bayan tulum modeli, uzun kollu tulum modeli başta olmak büzgülü veya kemerli bayan tulum modeli; cepli, fermuarlı, kuşaklı tulum modeli; dar veya geniş paçalı tulum modeli diye farklı isimlerle tanımlanan tulumlar kullanım amacına göre günlük tulum modelleri, ofis tulum modelleri ve abiye tulum modelleri şeklinde kendi içinde sınıflandırılabiliyor.

Peki nerede hangi tulum modelinin tercih edilmesi gerekiyor? Ya da tulum alırken nelere dikkat edilmeli? Bunun cevabını kadın tulum modelleri konusunda zengin bir alternatif sunan baxana.com’un 2022 bayan tulum modelleri üzerinden vermeye çalışacağız?

 

TULUM ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tek parça bir giysi olduğu için kadınları alt-üst kombin yapma derdinden kurtaran pratik bir giysi olan tulumlar, bir yanıyla herkesin giymeye cesaret edemediği zor bir parça olarak algılanır. Genel olarak tulum giymek için uzun boylu olunması gerektiği; kısa boylu veya kilolu kadınlara tulum yakışmayacağı düşünülür. Oysa herkese yakışan bir tulum modeli mutlaka vardır. Sorun bu konuda zaten bir ön yargıya sahip kadınların, üzerine deneyip görebileceği yeterince tulum alternatifini bir arada bulamaması. baxana.com’da yer alan bayan tulum çeşitleri, farklı kumaş ve tasarımlarıyla bu konuda karar vermekte zorlanan kadınlara yol gösterecek zenginliğe sahip. Yazlık tulum modelleri, kışlık ve baharlık tulum modellerinin bulunduğu sitede, her bedene uygun tulumlar renkli ve sofistike bir tarz yaratmak isteyenler için ideal.

Tulum alırken kadınların göz önünde bulundurması gereken birçok kriter var. Her şeyden önce nerede giyileceğine bağlı olarak içinde bulunulan mevsime uygun bir seçim yapılması gerekiyor. Örneğin sonbahar veya ilkbahar boyunca denim veya bayan deri tulumlar rahatlıkla giyilebilir. Fakat ikisinin de farklı kullanım alanları olacağı muhakkak. Havaların ısınmaya başladığı günlerde dahi giyilebilecek denim tulum daha günlük giyim; havaların daha serin olduğu günlerde giyilebilecek deri tulum ise biraz daha özel durumlar -mesela lüks bir restoranda akşam yemeği- için tercih edilmesi gerekiyor. Sıcak yaz günlerinde ise hafiflik başrolde. Teni yakmayan, doğal akıcı kumaşlardan yapılmış hafif tulum modellerinde, askılı bayan tulum, sırt dekolteli tulum, kısa kollu tulum alternatifleri bulunuyor. Baxana.com’un yazlık tulum modelleri arasında doğal viskon kumaştan siyah tulum veya sahil kenarında giyinebileceğiniz kupra (cupro) kumaşından üretilen bej rengi tulum dikkat çekiyor. Aynı şekilde özellikle canlı renkleriyle enerjinizi yükseltecek bir etkiye sahip double krep tulumlar veya vücudunuzu saracak likralı krep tulumlar sıcak yaz günlerinde özel davetlerde giymek için de uygun. Kış mevsiminin ideal tulumları ise kişiyi soğuktan koruyacak pamuklu veya yünlü kumaştan yapılmış uzun kollu bayan tulumlarından oluşuyor.

Tabi hepsi bu kadar değil? Kişinin kendine yakışan tulumu bulması biraz daha çaba istiyor. Genel olarak doğru giyinme kodlarının ilk kuralı kabul edilen “kişinin vücudunu tanıması ve buna göre giyinmesi,” tulum satın alırken de geçerlidir. Doğru tulum seçimi, her şeyden önce içinde rahat edeceğiniz, giyindiğinizde kendinizi mutlu hissettiğiniz tulumu bulmanızla ilgilidir. Kusurlu bulduğunuz yanlarınızı gizleyen, sizi olduğunuzdan daha ince göstererek dengeli bir siluet yaratan ve sizi şık gösteren tulum sizin için doğru tulumdur. Dolayısı ile kişinin vücudunu iyi tanıması ve giysi seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmesi gerekiyor. Kişinin teniyle uyumlu bir renge ve vücut yapısına uygun modele sahip olan bir tulum giyen kişiyi mutlu etmeye yetecektir. Bir başka konu ise seçilen tulumların giyilecek yere göre farklı giysi ve aksesuarlarla eşleştirilmesidir. Dışarı çıkarken tulum üzerine giyilen bir ceket, kürk veya trençkot şık bir görünüm elde etmenizi sağlarken; doğru takı, ayakkabı ve çanta seçimiyle de zarif bir görünüme kavuşabilirsiniz. Özellikle koyu tonlardaki tulum modellerinde gold ve silver takılar, uzun zincirler, sallantılı abartılı küpeler ile stilinize hareketlilik katabilirsiniz.

BAXANA TULUM MODELLERİ

Baxana tulum modelleri gün boyu stilinden ödün vermeyen kadınların şıklığını ön plana çıkarıyor. Farklı ve özgün modeller arasında kısa kollu, askılı, uzun kollu, cepli tulum modelleri bu sezon oldukça öne çıkıyor. Ayrıca fermuar, kuşaklı, dantelli, kemer ve kuş gözü metal aksesuar detayları ile sadelikten ayrılarak daha zengin bir görünüm kazanıyor. Her ortamda tercih edilen tulum modellerini özel gün ve davetlerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Drapeli ve pileli tulum modellerini bir ceketle eşleştirerek ofis için şık bir görünüm kazanabilir veya kuş gözü metal aksesuarla ve kemer detaylarıyla sportif bir şıklığa kavuşabilirsiniz.

İster sıcak yaz günlerinde giyebileceğiniz pamuktan daha esnek ve daha yüksek nem alma oranına sahip doğal viskon kumaştan, ister bahar günleri giyebileceğiniz suni deriden farklı modellerdeki tulum alternatiflerine yer veren baxana.com’un yumuşak bir dokuya sahip kolay kırışmayan double krep, likralı polyester kumaştan tulumları uzun süreli kullanım vaat ediyor. Genelde pamuklu giysilerin geri dönüştürülmesiyle elde edilen kupra kumaşından güncel trendlere uygun olarak tasarlanan uzun kollu bej rengi tulum, yaka ve cep detayları ile rahatlığından ödün vermeden sportif şık bir görünüm elde etmek isteyenler için ideal. Yapay ipek olarak da bilinen cupro, lüks kumaşların dokusal yapısına ve hafifliğine sahip olduğu için Invidia’nın bu tulumu hafif şeffaf yapısıyla özellikle yaz günleri için tercih edilebilir. Yumuşacık, teni rahatsız etmeyen, alerji yapmayan, nefes alan kumaşıyla rahatlık vaat eden ürün, akıcı ve pürüzsüz duruşuyla da şık bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Özel dikiş tekniklerinin kullanıldığı tulumlar arasında yaratıcı drapelere sahip modeller özel gün ve gecelerde kullanılabilirken; kemer, fermuar ve cep detayları ile hareketlendirilen tulumlar günlük kullanımın yanında küçük dokunuşlarla ofis ortamında da rahatlıkla giyilebiliyor. Güncel moda trendleriyle uyumlu canlı renk seçeneklerine sahip baxana yeni sezon tulum modelleri kullanıcılara rahatlık ve konfor sunarken, dengeli bir siluet yaratarak göz alıcı bir şıklık da sunuyor.

Farklı markaların birbirinden değişik model ve renkteki tulum modellerine yer veren baxana.com’da sezonun en trend tulum modellerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

BAYAN TULUM FİYATLARI

Genel olarak piyasada farklı kumaş ve modele sahip tulumlar geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Daha düşük kalitede kumaşlar ile üretilen daha ‘basic’ sayılabilecek uygun fiyatlı tulumların yanında lüks kumaş ve özel detaylara sahip tulumlar görece çok daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Baxana.com’da satışa sunulan kadın tulum fiyatları ise özgün tasarımları, kullanılan kumaş, detaylar ve yüksek kaliteli işçiliği ile dengeli bir fiyat politikasıyla satılmaktadır. Bayan tulum modelleri ve fiyatları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için lütfen baxana.com’u ziyaret edin.