Önerilen Ürünler

Tüm Ürünler
 • New Dakota Polartec Boyunluk Bere
 • Namib Şapka
 • MICROFIBRE TOWEL AU BLUE Unısex Havlu
 • SKOOGLE GOG IU BLUE/GREEN Çocuk Gözlük
 • HYDROPULSE GOGGLE AU BLACK/GREY Unısex Gözlük
 • SPEEDCROSS 6 Erkek Ayakkabısı
 • SPEEDCROSS 6 Erkek Ayakkabısı
 • SUPERCROSS 4 W Bayan Ayakkabısı
 • Classic Clog K Çocuk Terlik
 • Classic All Terrain Clog Terlik
 • Baya Terlik CR1802-4JQ
 • Classic Unısex Terlik

SPOR VE OUTDOOR KATEGORİSİ

Sağlıklı bir bedenle uzun ve kaliteli bir yaşam arzusu insanda hep olagelen temel duygulardan biridir. Bunun doğru beslenme ve düzenli sporla mümkün olabileceği ise uzun zamandır biliniyor. Aktif spor yaşamının içinde olanlar dışında spora ilgi duyan insan sayısının giderek artması ve doğada yapılan tüm spor türlerini ve çeşitli aktiviteleri tanımlayan outdoor’un bir yaşam tarzına dönüşmesi Spor ve Outdoor pazarını her geçen gün büyütüyor. Özellikle Türkiye gibi genç nüfusun yoğun olduğu ülkelerde giyim tercihlerinin değişmesi, göz alıcı tasarımlara sahip performans odaklı spor ve outdoor giyim ürünlerinin gündelik hayatta daha çok kullanılmaya başlaması bu pazarın ciddi bir hacim kazanmasına neden oldu. Gerek kapalı alanlarda yapılan sporlar gerekse açık havada yapılan aktiviteler farklı özelliklere sahip teknik malzemeler dışında günlük giyimden farklı olarak kendine özgü tasarımlar sahip özel kumaşların kullanıldığı ürünlere ihtiyaç duyar. Bu da yoğun bir rekabetin yaşandığı küresel spor ve outdoor pazarından pay almak isteyen marka ve firmaları yenilikçi olmaya, ürün çeşitliliğini artırarak alternatif geliştirmeye zorlamaktadır. Genel olarak insan ve çevre sağlığını gözeten daha hafif, daha dayanıklı, daha fonksiyonel ve konforlu ürünlerin talep gördüğü bu kategoride, yapılan sporun muhteviyatına göre üründe aranılan özellikler çeşitlenerek artmaktadır. Kullanılan kumaşın su itici özelliği, teri dışarı atması, emiciliği, çabuk kuruması, hava alması, bakteri ve koku oluşumuna izin vermemesi, leke tutmaması ve renginin solmaması Spor ve Outdoor giyim ürünlerinin diğer özellikleri arasında yer alıyor. Genel olarak güncel moda trendlerini yansıtan rahat ve dinamik bir tasarım anlayışına sahip olan bu kategorideki ürünlerin büyük bir bölümü özellikle gençler tarafından şehrin içinde günlük hayatta da sıkça tercih ediliyor. Sportif stillerle neredeyse sokak modasının bir parçası haline gelen spor giysilere son zamanlarda outdoor ürünlerin şehre inişini tanımlayan ‘city outdoor’ giyim tarzı da eklendi. Tüm bu gelişmeler spor ve outdoor pazarını, hazır giyim endüstrisinin önemli bir parçası haline getirdi.

OUTDOOR KATEGORİSİ

Doğada yapılan tüm spor türlerini ve çeşitli aktiviteleri tanımlayan geniş kapsamlı bir sözcük olan ‘outdoor’ günümüzde neredeyse bir yaşam tarzına dönüştü. Anlam olarak evin dışındaki mekânı veya açık havayı tarif etse de outdoor, karavan kültürü ‘tiny-house’ ve kampçılık ile birlikte ele alınabilecek doğada yapılan tüm spor türlerini ve çeşitli aktiviteleri tanımlayan bir sözcüktür. Outdoor aktiviteleri genel olarak doğada insanın kontrol edemediği su, rüzgâr, sıcaklık, soğukluk, yerçekimi gibi doğal kuvvetlere karşı veya onunla uyumlu olarak herhangi bir malzemeyle veya malzemesiz olarak gerçekleştirilir. Açık havada çok daha zor parkur ve hava koşullarında yapılan outdoor aktiviteleri korunaklı kapalı mekanların konforuna sahip olmadığı için kullanılan giysi ve malzemeler çok daha önemli hale gelmektedir. Teknik yönü güçlendirilmiş giysi ve malzemelerin suya, rüzgâra, sıcağa ve soğuğa dayanıklı, performans ve konfor odaklı olması macera severlerin en çok üzerinde durduğu konu. Çünkü kimi zaman sağlam bir outdoor ayakkabısı veya soğuğa dayanıklı softshell ceket hayati bir öneme sahip olabiliyor.

Marka ve ürün çeşitliliği açısından baxana.com’un en iddialı ürün kategorileri arasında yer alan Outdoor Giyim bu alanda dünyanın en iyilerini Türkiye’deki doğa tutkunu maceracılar ile buluşturuyor. Başta ‘softshell’ ürünler olmak üzere kadın outdoor giyim ve erkek outdoor giyim kategorilerinde alt ve üst gruplarını oluşturan ceket, mont, polar, termal içlik, yağmurluk, rüzgarlık, tişört ve pantolon gibi ürünlere yer veren baxana, outdoor ayakkabı ve bot konusunda da oldukça zengin alternatiflere sahip. Outdoor sırt çantası, cüzdan, eldiven, bere, şapka ve outdoor çorap gibi aksesuarların da bulunduğu baxana, doğa aktivitelerini sevenlerin takip etmesi gereken online platformlardan biri.

OUTDOOR MARKALAR VE ÜRÜNLERİ

Baxana.com Spor & Outdoor kategorisinde aralarında The North Face, Lafuma, Salomon, Helly Hansen, Millet, Aku, gibi dünyanın en iyi outdoor markaları bulunuyor. Jack Wolfskin, Quiksilver, Mountain Crew, Merrell, Easy Camp, Robens, Eastpak ve Bridgedale gibi markaların ürünlerine de yer veren baxana, özellikle kadın outdoor giyim ve erkek outdoor giyim ürünleri ile ziyaretçilerden ilgi görüyor. Bunların dışında İstanbul merkezli ‘XCLSV Sport’ markasının spor ve kamp yapmayı seven kadınlara yönelik ürettiği eğlenceli koleksiyonlara da yer veriyor. Aktif spor yapanlara yönelik taytlar, genç kızların çok seveceği renkli ‘crop-top’ üstler ve şık tişörtlerden oluşan seride “Happy Camper” temasıyla hazırlanan ‘xclsv sport’ marka kamp tişörtleri de bulunuyor.

LAFUMA

1930 yılında kurulan Fransız markası Lafuma outdoor ürünleri basitlik ve erişilebilirlik ruhuyla üretilen giyim ve aksesuarları kapsıyor. Merkezi Fransız Alpleri'ndeki Annecy'de bulunan Lafuma’nın baxana.com’da satılan ürünleri Lafuma Kadın ve Lafuma Erkek kategorilerinde yer alıyor. Outdoor ceket, kadın ve erkek yürüyüş pantolonları, tişört, gömlek, polar, rüzgarlık, yağmurluk, şort, eldiven, bere ve şapka dikkat çekiyor. Baxana’nın outdoor kategorisinde macera severlerin ilgisini çekecek Lafuma ayakkabı modelleri de bulunuyor.

MİLLET

Teknik giysiler konusunda üst seviye bir Fransız markası olan Millet outdoor ürünleri hafiflik ve performansın ön planda olduğu sporlar için geliştirilmiş minimal tasarımlar ile öne çıkıyor. GORE-TEX® 3L  ve KAMET GTX gibi su ve rüzgâr geçirmez, hafif, nefes alabilir ürünler tüm hava koşullarında kullanılabiliyor. Baxana.com’da Millet marka outdoor hoddy, polar, ceket, pantolon, termal tayt (tight), tişört, gömlek, yelek, T-Shirt, sweatshirt, bere ve şapka çeşitleri bulunuyor.

SALOMON

“Time to play” sloganıyla küresel pazarda sağlam bir yer edinen Fransız orijinli Salomon outdoor ürünleri arasında daha çok outdoor bot ve ayakkabılar öne çıksa da baxana.com’da outdoor erkek ceket de bulunuyor. Açık hava sporları ve günlük kullanım için ideal olan çok yönlü Salomon ayakkabılarda nefes alan Sensifit teknolojili kumaşlar ve her tür zeminde güçlü kavrama sağlayan yük ayarlı biomekanik Contagrip® MA dış taban teknolojisi dikkat çekiyor. Darbe emici Optivibe™ orta taban, anatomik ayak destekli antialerjik EVA iç taban kullanılan ayakkabılar ayak sağlığını ön planda tutan bir konfora sahip.

HELLY HANSEN

1877 yılında Norveç’te kurucusunun adıyla kurulan Helly Hansen outdoor ürünleri arasında performans odaklı yelken ve kayak kıyafetleri dikkat çekiyor. Dünyada kırktan fazla ülkede satılan markanın uzman olduğu bir diğer alan ise birinci sınıf fonksiyonel iş kıyafetleri. Baxana.com’da özellikle Helly Hansen outdoor ceket ve polarlarıyla dikkat çeken markanın, outdoor yağmurluk, rüzgarlık, tişört, şort, şapka ve bere gibi ürünleri bulunuyor.

AKU

İtalya merkezli AKU outdoor ayakkabı pazarının güçlü isimlerinden biri. Baxana.com’da tamamen Avrupa’da üretilen outdoor bot ve ayakkabı modelleriyle yer alan AKU, zor hava koşullarıyla mücadele etmeyi seven doğa tutkunlarına önerilir.

DİĞER MARKA VE ÜRÜNLERİ

Baxana.com Spor ve Outdoor kategorisinde yer alan diğer markalar ve ürün grupları şöyle: Yalın ve güçlü çanta tasarımlarıyla dikkat çeken Eastpak çanta sadece doğa aktivitelerinde değil şehirde günlük yaşamda da kullanılacak ürünlerle baxana.com’de yer alıyor. Markanın iddialı olduğu ürünler arasında pratik bir kullanıma sahip olan Eastpak bel çantası farklı renk ve tasarımlarıyla ilgi çekiyor. Danimarka'nın en büyük kamp markası olan Easy Camp’ın outdoor ürünlerinde sırt çantası ve klasik çantalar bulunuyor.

Aynı zamanda şehir günlük yaşamda da karşımıza sık sık çıkan Quiksilver outdoor ürünleri arasında outdoor çocuk tişört, outdoor yelek, sweatshirt ve kapüşonlu sweatshirt; yine yanı şekilde sokak giyimde gençlerin tercih ettiği Jack Wolfskin outdoor ürünleri arasında ise outdoor erkek ceket ve bere bulunuyor.

Mountain Crew’in erkek sporcu tişörtlerine de ulaşabileceğiniz baxana.com’da kendi tarzı ve özel renkleriyle outdoor sırt çantası konusunda özel bir yere sahip olan Robens ile outdoor ayakkabı konusunda iddialı bir başka marka olan Merrell de yer alıyor.

Doğa tutkunu maceraseverlerin ve kampçıların en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerden biri olan outdoor çorap konusunda ise bu konunun en iyisi kabul edilen Bridgedale markasının ürünlerine baxana.com’dan ulaşabilirsiniz. 

SPOR KATEGORİSİ

Son yıllarda sağlıklı yaşam trendiyle birlikte spor yapan kişilerin artması, spor giyim ürünlerinin günlük giyimde de kullanılması spor giyim pazarını hareketlendirdi. Spor aletleri ve ekipmanlar dışında kadın, erkek ve çocuk spor giyimden oluşan spor kategorisinde yerli yabancı çok sayıda marka bulunuyor. Bu kategoride eşofman, eşofman altı, üst eşofman, şort, atlet, sweatshirt, kapüşonlu sweatshirt (hoddy), mont, çorap, şapka, spor ayakkabı, sneaker, performans odaklı teknik kumaşlardan yapılmış tişört ve tayt gibi ürünler bulunuyor.

Spor Kıyafetleri Nasıl Olmalı?

Spor yaparken doğru kıyafeti seçmek hem performans hem de sağlık açısından önemlidir. Renkler ve tasarım kişinin zevklerine göre değişir fakat spor kıyafetlerinin hafif, dayanıklı, esnek, sağlığa zararı olmayan, kimyasal içermeyen doğal liflerden üretilmiş olması kimsenin itiraz etmeyeceği bir konu. Yine aynı şekilde ürünün konforlu bir kullanıma sahip olması, kimi durumlarda su geçirmemesi, ter emmesi, çabuk kuruması da profesyonel ve amatör sporcular tarafından tercih edilen özelliklerdendir. Sağlıksız kumaşlardan üretilmiş veya yanlış kalıplara sahip spor kıyafetleri hem performans açısından hem sağlık açısından kişiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Başta pamuk olmak üzere ipek, keten, kaşmir, kenevir ve yün gibi doğal elyaflardan dokunmuş kumaşlar her zaman sağlıklıdır. Fakat performans ve dayanıklılık açısından kimi zaman doğal elyafların sentetik elyaflarla birlikte kullanılmasıyla elde edilen yeni nesil kumaşlar spor kıyafetlerinde sıkça tercih edilmektedir. Örneğin pamuk kendir karışımı kumaşlar hem terletmemesi ve çabuk kuruması hem de hafiflik açısından üreticiler tarafından tercih edilirken nanoteknolojinin kullanıldığı akıllı teknik kumaşlar ise gerek terlemeye, solmaya, bakteri oluşumuna ve lekelenmeye karşı geliştirilen hafifliği ve dayanıklılığı ile spor endüstrisinin yoğun ilgi gösterdiği kumaşlar arasında yer alıyor.

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi doğru ayakkabı seçimi. Bir tenis oyuncusu ile atletin aynı ayakkabıyı kullanması düşünülemez. Keza, spor solunda yapılan spor aktiviteleriyle dışarıda açık havada yapılan spor aktivitelerinin de farklı ayakkabılara ihtiyaç duyduğu bilinen bir gerçek. Zemin durumu, vücudun hareket yönü, hızı ayağa binen yük dikkate alınarak tasarlanan spor ayakkabılarını yapılan spor aktivitesine göre seçilmesi hem performans açısından hem de sağlık ve konfor açısından önemlidir.