Sıkça Sorulan Sorular


Aldığım Ürünleri Nasıl İade Edebilirim? Ürününüzü teslim aldıktan sonra 14 gün içerisinde bizlerle iletişime geçip iade kodu alarak şubeye teslim edebilirsiniz.
İade Ettiğin Ürünün Ücretini Ne Zaman Alabilirim? Ürünü paketleyip kargo firmasına teslim edin. Ürün tarafımıza ulaşıp iade talebiniz onaylandığında paranız otomatik olarak bankanıza aktarılır.
Siparişimin Teslimat Adresini Değiştirebilir Miyim? Siparişiniz henüz kargoya verilmediyse adres değişikliği yapılabilir, kargoya verilen siparişlerde adres değişikliği için kargo firmasıyla iletişime geçilmesi gerekmektedir. .
Sipariş Takibimi Nasıl Yapabilirim? Siparişlerinizin kargoya verilmesiyle birlikte sizlere paylaşmış olduğumuz kargo takip numarasıyla kargo firmasının portalına giriş yaparak teslimat durumunu öğrenebilirsiniz.
Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim? Yanlış ürün sipariş ettiyseniz veya fikrinizi değiştirdiyseniz ürünlerinizin kargo hazırlıkları başlamadan önce kolayca iptal edebilirsiniz. Ürünleriniz kargolanmak üzere hazırlanmaya başlandıysa (faturanız kesildiyse) veya kargoya verildiyse iptal edilemez. Bu durumda ürünü teslim aldığınızda iade edebilirsiniz.
Ürün veya Siparişlerimle İlgili Sorularımı Nasıl İletebilirim? Ürün özellikleri ile ilgili olan sorularınızı ürünün altında yer alan Satıcı Soruları bölümünü tıklayarak sorabilir, siparişiniz ile ilgili sorularınızı veya taleplerinizi Sipariş Detay ‘da yer alan Soru Sor bölümünden iletebilirsiniz.
Üyelik Oluşturmadan Sipariş Verebilir Miyim? Kargo ve Teslimat için gerekli bütün alanları doldurmanız durumunda üye olmadan da sipariş verebilirsiniz, ancak üye olmak ve bildirimleri açmak kampanya takibini kolaylaştırmaktadır.