KADIN PANTOLON MODELLERİ

Kadın alt giyim kategorisinin kilit parçalarından olan pantolonlar, genellikle bel bölgesinde başlayan bacakların her iki tarafını kaplayan giysilerdir. Çeşitli kumaşlardan farklı stiller ve kesimlerde üretilen pantolonlar kadınların günlük yaşamından, iş hayatına; spor aktivitelerinden davetlere her yerde gönül rahatlığı ile giydiği çok yönlü giysilerdir. Çoğu zaman iki cepli veya üç cepli; kimi zaman da beş cepli olarak üretilir. Arka cepler kapaklı veya kapaksız olabilir. Ön ilik sisteminde de düğme veya fermuar tercih edilebilir.

Pratik ve kullanışlı oluşuyla kadın gardırobunun en temel giysilerinden olan kadın pantolonları kalıp ve detayları ile pek çok farklı tarza sahiptir. Pileli kumaş pantolon, kot pantolon, fitilli katife pantolon, tayt pantolon, kot pantolon, bol paça pantolon, deri pantolon, kargo pantolon, kapri pantolon, şort vb. Piyasada en çok kullanılan kadın pantolon modelleri şöyle:

Boru Paça Pantolon: “Straight leg” de denilen bu tür pantolonlar bacak boyu hep aynı genişlikte devam eden pantolonlardır. Casual giyim için ve ofis giyim için uygun olan bu pantolonların en büyük özelliği rahat olmaları.

Skinny Pantolon: Hem basen kısmında hem bacaklarda ve paçada vücuda tamamen oturan dar kesimli pantolonlardır. Genellikle likralı kumaşlardan üretilen skinny’ler özellikle sokak giyimde tercih ediliyor.

İspanyol Paça Pantolon: Flare pantolon da denilen 70’lerin pantolon tarzını yansıtan İspanyol Paça Pantolonlarda bel kısmından aşağıya doğru belirgin bir biçimde genişleme görülür. Başta denim olmak üzere her tür kumaştan üretilebilir. Buna benzeyen bir başka model olan Culotte pantolon ise genelde dizden sonra genişleyen pantolonlardır ve daha çok kumaşla yapılır. Bunlara yaklaşan bir başka pantolon modeli olan Çizme Paça Pantolonlarda ise dizden aşağı doğru hafifçe genişleme söz konusudur.

Yüksek Bel Pantolon: Kemer kısmı belin üstünde olan yüksek kesimli pantolonlardır. Bu pantolonlar, bacakları uzun gösterir ve daha geleneksel bir tarza sahiptir.

Palazzo Pantolon: Palazzo pantolonlar, bel kısmından bacak boyuna kadar geniş kesimli pantolonlardır. Hafif ve akıcı kumaşlarla yapılırlar ve genellikle yaz aylarında giyilirler.

Kargo Pantolon: Cargo pantolonlar, bol cepleriyle tanınan askeri tarz pantolonlardır. Daha gevşek bir kesime sahiptirler ve genellikle pamuklu kumaştan yapılırlar.

Pileli Pantolon: Pantolona biraz bolluk sağlamak için kemer köprüsü altında bir veya iki pile katı kullanılarak üretilen pantolonlardır.


PANTOLON ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ


Kadın pantolonlar, pratik ve kolay kullanıma sahip olmakla birlikte, kişinin vücut yapısına göre doğru pantolonu seçmesi oldukça önemli. Örneğin vücudun üst bölgesi alt bölgesine göre uzun olan kişiler, yani kısa bacaklı kadınlar yüksek bel pantolonlar ile bacak boyunun daha uzun görünmesini sağlayabilir. İnce bacaklı ve zayıf basenli olanlar ise hacim kazandıracak kumaşlar ve detaylar tercih edebilir. Pantolon seçerken şunlara dikkate almakta fayda var:

Pantolonun bedeni ve modeli vücut yapınıza uygun olmalıdır. Bedeninize ve kişisel tarzınıza uygun bir modele karar vermelisiniz. Pantolon türüne ve kalıbına göre kullanılan kumaşın türü önemlidir. Kolay kırışan bir kumaşı ofis için tercih edilmemeli. Pantolon, tıpkı etek gibi diğer giysilerle eşleştirilerek kullanıldığı için rengi, dokusu gardırobunuzla uyumlu olması gerekir. Ayrıca, bazı renklerin bazı kullanım amacına uygun olmadığını da dikkate almak gerekir. Mevsime uygun seçeceğiniz pantolonun konforlu olması, içindeyken rahat hareket etmenize izin vermesi önemlidir.

PANTOLON NEREDEN ALINIR?

Pantolon alırken nelere dikkat edilmeli ve nereden alınmalı? Alışveriş merkezlerinde veya mağazalarda birçok markanın pantolonlarını deneyip vücut tipinize en uygun pantolonu seçebilirsiniz. Online alışverişe yeni bakış açısı getiren baxana.com da pantolon modelleri konusunda oldukça zengin alternatife sahip. Baxana’da yer alan Invidia ve Ftz Woman markalarının pantolon modelleri karar vermenize yardımcı olacaktır. Yazlık, kışlık ve baharlık etek modellerinin yer aldığı sitede, her bedene uygun kumaş ve deri pantolonlar bulabilirsiniz.