BLUZ ve TUNİK MODELLERİ

Özellikle orta yaş kadınların vazgeçilmez üst giyim ürünlerinden olan bluz ve tunik dilimize Fransızca’dan geçen iki farklı giysiyi ifade eder. Fransızların hafif işçi gömleği için kullandıkları “blouse” sözcüğü dilimize bluz olarak geçmiştir ve ince kumaştan dikilen veya ince iplikten örülen kadın giysisini tanımlar. Fransızca ‘tunique” sözcüğünden dilimize geçen tunik ise yine bir üst giyim ürün olarak pantolon veya etek üzerine giyilen ama gömlek ve bluza göre daha uzun olan kadın giysisini tanımlar. Tunik genelde dize kadar iner ve dökümlü yumuşak kumaşlardan yapılır. Uzun veya kısa kol olabilen tunik ve bluzlar sadece soğuk havalarda değil, bahar ve yaz aylarında da kadınların en çok tercih üst giyim ürünleri arasında yer alır. Günlük ‘casual’ şıklık arayanlara için ideal olan bluz ve tunikler pantolon, etek ve taytlarla zahmetsiz bir şıklık sunar.

BLUZ ve TUNİK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Tıpkı diğer giysi alışverişlerde olduğu gibi bluz ve tunik alırken de en önemli kriteriniz kişinin kişisel tarzına göre kendine yakışacak doğru ürünü seçmesidir. Bunun için de satın alacağı tunik veya bluzu hangi mevsimde nerede kullanacağı; hangi giysilerle eşleştirerek giyeceğini göz önüne almalı. Ayrıca vücut tipine uygun kalıplar; cilt rengine uygun renk ve desenlerin hangileri olduğu konusunda da fikir sahibi olmalıdır. Örneğin kısa boylu birisi V yaka bir tunik; göğüs kısmı geniş olanın daha koyu renk bir bluz tercih etmesinin dengeli siluet yaratmak için faydalı olacağını unutmamak gerekiyor. Ya da sıcak yaz günleri için yarım kol ince pamuklu veya keten kumaştan bir bluz, soğuk günler için yün triko bir tunik idealdir. Piyasada farklı kalitede ve fiyatla satışa sunulan ürünlerden bütçenize en uygun olanını seçmek için satın almadan önce bir piyasa araştırması yapmanızda fayda var.

BLUZ ve TUNİK NEREDEN ALINIR?

Bluz ve tunik satın almak isteyenler alışveriş merkezlerinde veya mağazalarda birçok markanın ürünlerini deneyip vücut tipine en uygun olanı seçebilir. Alınacak ürünün etiketinin dikkatle incelenip, kumaş olarak ne kullanıldığına; buna göre fiyatı hak edip etmediğine karar verilebilir. İnternetten alışveriş yapacaksanız ‘online’ alışverişin güvenilir adreslerinden baxana.com tunik ve bluz modelleri konusunda zengin alternatife sahip. Baxana’da yer alan Ftz Woman ve Invidia gibi markaların tunik ve bluz modelleri karar vermenize yardımcı olacaktır.