ETEK MODELLERİ

Alt kadın giyim grubundan olan "Etek", genellikle bel bölgesinden başlayarak dize kadar uzanan giysileri tanımlar. Temel olarak etek boyunun uzunluğuna göre bir sınıflamaya tabidir. Bileklere kadar uzanan eteklere maksi boy etek; dizin hemen altında bitenlere midi boy etek ve dizin üstünde biten kısa eteklere ise mini etek adı verilir. Farklı kumaşların kullanıldığı etekler, giyilecek yere göre farklı stillere ve modellere sahiptir. Örneğin bir kadın günlük giyim için A kesim bir etek tercih ederken, ofiste kalem etek, özel davette pileli bir etek tercih edebilir. Son dönemde farklı katlama tekniklerinin dikkat çektiği etekler, kalıp ve modele göre şu şekilde adlandırılır: A Kesim etek, ​Kloş etek, ​Çan etek, Asimetrik etek, Düz kesim etek, Kalem etek, Pileli etek, Evaze etek, ​Pileli etek, ​Bağlamalı Etek, Kemerli etek, Peplum detaylı etek, Bürümcük etek, Büzgülü etek, Balon etek, Fırfırlı etek ve Şort etek. Bazen de eteğin tasarım detayı ve kumaşı bu tanımlamaya dahil olabilir. Kemerli kloş etek, Yüksek belli kalem etek, işleme veya drape detaylı etek gibi…

Etek üretiminde mevsimine göre çok çeşitli kumaşlar kullanılmaktadır. Tüvit, kaşmir, ekose yünlü kumaşlar, triko, kadife, deri sonbahar-kış sezonunda giyilecek eteklerde kullanılırken; saten şifon, krep, organze, tafta, dantel gibi kumaşlar ilkbahar-yaz eteklerinde tercih edilmektedir.

ETEK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Etek alırken ilk kural nerede giyeceğinizi göz önünde bulundurup vücut yapınıza uygun etek seçimi yapmaktadır. Olması gerektiğinden dar ve küçük bir etek veya bol ve büyük etek hem giyen kişiyi rahatsız edecek hem de kötü bir görüntü yaratacaktır. İçinde rahat edeceğiniz, hareketlerinizi kısıtlamayan bir etek doğru seçim olacaktır.

Seçeceğiniz eteğin modaya uygun ve stilinizle örtüşmesi kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kullanılan kumaşın kalitesi ve iyi bir dikiş eteğin üzerinizde daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Satın alacağınız eteği gardırobunuzdaki diğer parçalarla eşleştirerek giyeceğinizi dikkate alarak, rengini ve desenini buna göre almalısınız. Etek seçerken kullanım amacı, giyeceğiniz yer de önemlidir. İş için satın alınacak bir eteğin daha resmi tarzda olması gerekir. Son olarak, bütçenize göre bir etek seçimi yapmak, alışveriş sonrası kendinizi kötü hissetmemenizi sağlayacaktır.

ETEK NEREDEN ALINIR?

Etek alırken nelere dikkat edilmeli ve nereden alınmalı? Alışveriş merkezlerinde veya mağazalarda birçok markanın eteklerini deneyip vücut tipinize en uygun eteği seçebilirsiniz. Online alışverişe yeni bakış açısı getiren baxana.com da etek modelleri konusunda oldukça zengin alternatife sahip. Baxana’da yer alan Invidia ve Ftz Woman markalarının etek modelleri karar vermenize yardımcı olacaktır. Yazlık, kışlık ve baharlık etek modellerinin yer aldığı sitede, her bedene uygun etek bulabilirsiniz.