KADIN GÖMLEK MODELLERİ

Özellikle çalışan kadınların kilit parçalarından olan gömlekler bir üst giyim ürünü olarak farklı yaka özellikleriyle uzun veya kısa kollu olarak tasarlanan, ince kumaşlardan dikilen önden düğmeli giyecekleri tanımlar. Farklı kumaş, desen, kesim ve detaylar kullanılarak üretilen gömleklerin iş hayatında veya günlük hayatta kullanılabilecek farklı çeşitleri vardır. Her kadının gardırobunda bulunması gereken klasik gömlekler; genellikle pamuklu veya keten kumaştan uzun kollu, düğmeli ve yakalı olarak üretilir.

Bayan gömlekler kimi zaman Kısa Kollu Gömlek, Uzun Kollu Gömlek veya Balon Kollu Gömlek gibi kol yapısıyla ilgili bir sınıflamaya girer; kimi zaman Slim fit Gömlek, Regular Gömlek, Büyük Beden Gömlek gibi beden üzerinden tanımlanır, ama çoğu zaman İpek Gömlek, Keten Gömlek, Kot Gömlek, Şifon Gömlek, Dantel Gömlek, Oduncu Gömlek, Jakarlı Gömlek, Viskon Gömlek gibi kumaşıyla tanımlanır. Yine ayın şekilde volanlı gömlek, asimetrik gömlek, tül detaylı gömlek, işleme detaylı gömlek, belden bağlamalı gömlek, puantiyeli gömlek ve çizgili gömlek gibi birçok gömlek çeşidi bulunmaktadır.

İpek ve şifon gibi daha ince ve yumuşak kumaşlardan daha geniş ve genelde yakasız olarak tasarlanan bluz gömlekleri saymazsak bir gömleğin esas ayırt edici özelliği yaka biçimindedir. Kadınlar gömlek seçerken en çok yaka tipine göre ürün seçmektedir.

Klasik Yaka Gömlek: Bu yaka, gömleğin en yaygın ve temel yaka çeşididir. Klasik yaka, genellikle gömleğin düğmeleri iliklenirken düzgün bir şekilde oturması için boynun etrafında sıkıca oturur.

Sivri Yaka Gömlek: Sivri yaka, daha modern ve şık bir görünüm sağlayan bir yaka çeşididir. Bu yaka, genellikle düğmelerle kapatılır. Yaka uçları sivri, yaka açıklığı dardır.

Daire Yaka Gömlek: Daire yaka, yuvarlak bir boğaz hattı oluşturarak daha yumuşak bir görünüm sağlayan bir yaka çeşididir. Bu yaka, daha sıcak iklimlerde giyilen daha hafif kumaşlı gömleklerde yaygındır. Küçük formda olanlara bebe yaka da denir.

Yakası Desenli Gömlek: Bazı gömleklerin yaka kısmında nakış veya farklı desende bir kumaş olur. Genellikle daha renkli ve eğlenceli bir görünüm sağlamak için tercih edilir.

Yakası Düğmeli Gömlek: Genelde ‘casual’ giyimde tercih edilen bu gömleklerde yaka uçları bir düğme ile gömleğe iliklenir.

Ata Yaka Gömlek: Smokin gömleği olarak da bilinen bu tip gömlekleri daha çok erkekler smokin veya frakla birlikte kullanır. Yani özel davetlerde en çok tercih edilen gömlektir.

Hâkim Yaka Gömlek: Boyun çevresinde sadece klasik yaka ayağı olan gömlek modelidir. Dik ve kısa olan bu yaka adını hakimlerin cübbesinden alır.

GÖMLEK ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kişinin kişisel tarzına ve bütçesine göre severek kullanacağı doğru gömleği seçmesi önemlidir. Satın alacağınız gömleğin her şeyden önce bedeni ve modeli vücut yapınıza uygun olmalıdır. İdeal gömlek ne çok dar ne de bol olmalı. Gömleğin omuz çizgileri tam otururken, önünü rahatça iliklemeli ve gömlek göğüs kafesinizi sıkmadan sarmalı. Kol veya göğüs kısmının gereğinden fazla dar olması rahatsız edici olacağı gibi, kapama çizgisi düzgün görünmeyen gömlek kişiyi şıklıktan uzaklaştıracaktır. Gömlek seçerken kullanım amacına göre rengine, kalıbına ve yakasına karar vermelisiniz. Örneğin boyun kısmı kısa olan kişilerin çok yüksek yaka tercih etmemesi önerilir. Aynı şekilde uzun ve dar yüz tipine sahip kadınların geniş yakalı gömlek; yuvarlak yüzlü olanların ise sivri ve uzun yakalı gömlek ile dengeli bir görünüm yaratacağı unutulmamalı. Eğer tunik olarak kullanmaya niyetiniz yoksa gömleğin boyunun proporsiyonunuza uygun olması gerekir. Gömlekler kalıp olarak genelde Slim-Fit veya Straight-cut olarak üretilir. Slim Fit vücuda oturan dar kesimli gömleklerdir ve alt giysinin içinde kullanıma uygundur. Straight Cut ise rahat ve düz kesimli gömlekleri ifade eder.

Çalışan kadınların gardırobunda en az bir iki tane düz beyaz gömleğinin olması neredeyse yazısız bir kuraldır. Fakat daha çok gri, siyah, bej, ekru gibi nötr renkler olmak üzere farklı renkte gömlekler, ince çizgili gömlekler özellikle fular gibi aksesuarlarla şık bir görüntü yaratacaktır. Mevsime ve kullanım yerine göre gömleğin kumaşı önem kazanmaktadır. Keten gömlek genelde yazın, yün gömlek ise kışın kullanım için idealdir. İpek gömlek özel davetler için tercih edilirken farklı kalınlıkta poplin, pamuklu veya pamuk karışımı kumaşlar günlük kullanım için uygundur. erGömlek alırken kumaşı ve dikiş kalitesi kadar gardırobunuzdaki diğer giysilerle uyumuna dikkat etmelisiniz. Bir üst giyim ürünü olan gömleği pantolon, etek, şort gibi bir alt giyim ürünü ile eşleştirip tek başına kullanacağınız gibi üzerine ceket veya hırka alarak da kullanacağınızı unutmayın. İyi dikilmiş bir gömlek, stilinizi tamamlayacak ve sizi şık gösterecektir. Son zamanlarda özellikle ‘casual’ şıklık seven kadınların tercihi olan ‘owersize’ gömlekler canlı renkleriyle popüler hale gelmiştir.

GÖMLEK NEREDEN ALINIR?

Gömlek alırken alışveriş merkezlerinde veya mağazalarda birçok markanın gömleklerini deneyip vücut tipinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Online alışverişin güvenilir adresi baxana.com gömlek modelleri konusunda zengin alternatife sahip. Baxana’da yer alan Invidia ve Ftz Woman markalarının gömlek modelleri karar vermenize yardımcı olacaktır. Yazlık, kışlık ve baharlık gömlek modellerinin yer aldığı sitede, her bedene uygun gömlekler bulabilirsiniz. Site üzerinde yer alan “Kadın / Giyim” menüsünden Gömlek kısmına tıklayarak siz de kendinize en uygun gömleği seçebilirsiniz