KADIN CEKET MODELLERİ

Ceket, üst bedeni örtmek ve sıcak tutmak için kullanılan düğme veya fermuar kapamalı bazen de önü açık olarak kullanılan genellikle uzun kollu giysilerdir. Farklı kalıp, renk, kumaş ve desen seçenekleriyle çeşitli tarzlarda üretilen ceketler, özellikle bahar ve kış aylarında ofis giyiminden günlük giyime birçok yerde kullanılmaktadır. Yün, kaşmir, tüvit, kadife gibi kumaşlarla üretilen ceketler kışlıktır ve daha klasik bir görünümü vardır. Yazlık ve baharlık ceketler ise çoğu polyester kökenli olan çok daha ince kumaşlardan yapılır. Ceketler genellikle pantolon veya etekle birlikte giyildiği için başlı başına bir stil belirleyici parçadır. Ceketler kimi zaman kullanım amacına göre, kimi zaman desen veya materyaline göre adlandırılabilir. Kapitone ceket, kürk ceket, deri ceket, drapeli ceket, motosiklet ceketi, kot ceket, balıksırtı ceket, ekose ceket gibi… Bugün yaygın olarak kullanılan kadın ceket modellerinden bazıları şunlardır:

Blazer Ceket: Hem iş hem de günlük giyim için popüler ceket modeli olan blazerlar şu sıralar tam bir stil parçası olarak modanın gündeminde. Hem klasik hem de modern stilleri bulunan blazer ceketler, birçok farklı renk, kumaş ve kesime sahiptir.

Kruvaze Ceket: Kapama şekliyle ilgili bir tanımı ifade eden kruvaze, ceket kanatlarından birisinin diğerinin üstüne normalden daha fazla gelecek şekilde iliklendiği ve genellikle iki sıra düğmenin bulunduğu ceketlerdir. Kadınlar tarafından çok fazla tercih edilmeyen kruvaze ceketler, tamamen maskülen bir tarz oluşturmak için tercih edilebilir.

Bomber Ceket: Son yıllarda özellikle sokak modasının yükselişe geçmesiyle popüler olan ‘bomber’ ceketler, rahat kullanımıyla kadınlar tarafından tercih edilen bir ürün. Mevsimine göre çeşitli kumaşlardan farklı desen ve renklerde yapılan bomber ceketler fermuarlı, düğmeli veya çıt çıtlı olabilir. Klasik veya modern stilleri bulunan bomber ceketler genç ve dinamik bir tarz yakalamak isteyenler için idealdir.

Deri Ceketler: Deri işleme teknolojilerindeki gelişmeler ve kaliteli suni derilerin ortaya çıkmasıyla çok daha fazla alternatife kavuşan deri ceketler, stil sahibi kadınlar için harika bir seçenektir. Siyah, kahverengi tonlarda klasik deri ceketlere son zamanlarda eklenen modern tasarıma sahip ince renkli deri ceketler kadın gardırobunun kilit parçası haline gelmiştir.

Peplum Ceket: Genellikle üst tarafı vücuda oturan, bel hizasından itibaren genişleyerek hacim yaratan ceket modelleridir. Kum saati silueti yaratmak ve beli daha ince göstermek için idealdir.

Boyfriend Ceket: Son zamanlarda moda literatürüne giren boyfriend ceketler, sanki erkek arkadaşınızdan ödünç almışsınız izlenimi veren ‘owersize’ blazer ceketlerdir. Renkli boyfriend ceketleri etekle, pantolonla veya şortla eşleştirerek etkileyici bir stil yaratabilirsiniz.

Bolero Ceket: Bel hizasında biten kısa ceketlerdir. Matador ceketlerinin estetiğinden ilham alan bu ceketleri farklı parçalarla eşleştirebilirsiniz.

Kaban Ceketler: Kadınların özellikle soğuk havalarda giymek için tercih ettiği kısa kabanlar, görece daha kalın ve tok kumaşlardan üretilir. Düz kumaşlardan klasik tarzda üretilen kaban ceketlere son zamanlarda farklı tasarım ve kalıplara sahip modern kesimler eklenmiştir. Fermuarlı ve düğmeli kapama şekilleri bulunan bu ceketlerin çoğunda iç ve dış cepler bulunur. Ayrıca daha kışlık modellerinde kürk, kapüşon gibi detaylar vardır.

Trençkotlar: Özellikle yağmur ve rüzgârın çok olduğu bahar mevsimlerinde giyinmek üzere tasarlanmış trençkotlar, kadınlar için tam bir stil parçası. Genellikle hafif malzemelerden hem uzun hem de kısa olarak üretilen trençkotlar çoğunlukla yarım astarlı, düğmeli, cepli ve kemerli olur.

CEKET ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kişinin kişisel tarzına göre kendine yakışacak doğru ceketi seçmesi önemlidir. Her şeyden önce ceket bedeni ve modeli vücut yapınıza uygun olmalıdır. Cekette kumaş ve dikiş kalitesi çok önemlidir. Kusursuz dikilmiş bir ceket sizi çok şık gösterecektir. Ceketi altına ve içine giyineceğiniz diğer giysilerinizle eşleştirerek kullanacağınızı dikkate alarak seçim yapmanızda fayda var. Satın alacağınız ceketin rengi ve dokusunun gardırobunuzla uyumlu olması gerekir. Ayrıca, bazı kesim ve renkleri her yerde kullanamayacağınızı dolayısı ceketi kullanacağınız yere göre satın almanızda fayda var.

CEKET NEREDEN ALINIR?

Ceket alırken nelere dikkat edilmeli ve nereden alınmalı? Alışveriş merkezlerinde veya mağazalarda birçok markanın ceketlerini deneyip vücut tipinize en uygun ceketi seçebilirsiniz. Online alışverişe yeni bakış açısı getiren baxana.com da ceket modelleri konusunda oldukça zengin alternatife sahip. Baxana’da yer alan Invidia ve Ftz Woman markalarının ceket modelleri karar vermenize yardımcı olacaktır. Yazlık, kışlık ve baharlık ceket modellerinin yer aldığı sitede, her bedene uygun kumaş ve deri ceketler bulabilirsiniz.