Kadın İç Giyim

İnsanların giysilerinin altına giydikleri ve vücutlarının belirli bölgelerini örten külot, slip, boxer, jartiyer, sütyen ve atlet gibi iç çamaşırlarını tanımlayan İç Giyim, çorap ve plaj giyimle birlikte tekstil sektöründe ciddi bir paya sahiptir. Tasarım, üretim ve pazar olarak kendine has özellikleri olan tekstil ürünlerini içeren bir kategori olan iç giyim, hazır giyimin önemli dallarından birisidir. Kimi zaman ayrı bir kategoride değerlendiren pijama, şort gibi kimi Ev Giyim Ürünleri ile daha çok yatak odasında kullanılan gecelik ve sabahlıklar da iç giyim kategorisine girmektedir. İç Giyim ürünleri genel olarak Alt İç Giyim Ürünleri (külot, boxer, jartiyer) ve Üst İç Giyim Ürünleri (sütyen, atlet) olarak ikiye ayrılır. Erkeklerde atlet-külot, kadınlarda sütyen-külot ikilisi çoğu zaman alt üst takım olarak satılır. Aynı şekilde pijamalar, gecelik ve sabahlıklar da çoğunlukla takım halindedir.

Her dönem kendi modasını yaratan iç giyim ürünleri, yakaladığı estetik ve tasarım çeşitliliği ile kişilerin kendini rahat ve iyi hissetmesine katkıda bulunur. Yumuşak ve nefes alabilen materyallerin kabul gördüğü iç giyim ürünleri, sadece vücudun özel bölgelerini örtmekle kalmaz, aynı zamanda dış giyim ürünleri ile temasını önleyerek kişinin gününü rahat geçirmesini sağlar.

BAXANA İç Giyim Kategorisi

Online alışverişe yeni bakış açısı getiren baxana.com iç giyim kategorisinde kadınlara ve erkeklere yönelik farklı alternatifler sunmaktadır. Kadın iç giyim ürünlerin ağırlıkta olduğu baxana iç giyim kategorisi, sütyen takımlar, sabahlık ve gecelikler, pijamalar ve fantezi giyimden oluşmaktadır. Kadınlar için kurtarıcı bir iç giyim ürünü olan iz yapmayan lazer kesim külotlar, tanga, slip ve yüksek bel bikini kalıplarıyla satışa sunulurken; %100 pamuktan külotlar ince ve nefes alabilir yapısıyla günlük kullanım için sağlıklı bir alternatif oluşturmaktadır. Erkek iç giyim kategorisinde ise Redowl ‘boxer’lar farklı renk seçenekleriyle özellikle fiyat-performans ürünü arayanlar için ideal.

İç Giyimin Tarihçesi

Sanılanın aksine mahrem yerlerini örten yaprak, insanların kullandığı ilk iç çamaşırı değildir. Bilinen en eski iç giyim ürünü deriden ya da kilim şeklinde dokunan kumaşlardan oluşuyordu. Milattan Önce 3000 yıllarında Mezapotamya’da cinsiyete bağlı olarak aralarında fark bulunmakla birlikte, erkekler ve kadınlar etek-tunik giyiyordu. M.Ö. 2000’li yıllarda ise iç giyim olarak nitelendirilebilecek peştamallar vardı. Roma’da Mısır’da ve Eski Yunan’da, peştamallar yaygın olarak kullanılıyordu. Antik Romalılar vücudun alt tarafını tek parça çocuk bezini andıran ‘subligaculum’ ile örtüyordu. Bazı kadınlar ise göğüslerini bastırmak için ‘strophium’ dedikleri bez kullanırdı.

Bugün kullanılan iç çamaşırlarının 18. yüzyılda üretilmeye başlandığı düşünülse de Avusturya’da bulunan 15. yüzyıla ait dantel ve ketenden yapılmış iç çamaşırları modern külot ve sütyenin ilk örnekleridir. Ortaçağ’da erkekler şorta benzer iç çamaşırları, kadınlar ise önlük ve iç gömleği giyiyordu.

Rönesans döneminde kadınlarda korseler, erkeklerde ise vücuda oturan, kısa iç giysileri kullanılmaya başladı. Sanayileşmeyle birlikte tekstil sektörünün gelişmesine paralel bir gelişim gösteren iç giyim, seri üretime geçildikten daha ucuz ve ulaşılabilir hale geldi. 20. yüzyılın ilk çeyreğinde etek boyları kısalınca, çorapların aşağı kaymaması için jartiyer icat edildi. Bu büyük bir değişimin başlangıcıydı. Bununla birlikte yüzyılın sonlarına kadar, külotlar standart olarak beyaz pamuklu kumaştan, büyük kesimli modellere sahipti. Herhangi bir görsel çekiciliği yoktu. Yüzyılın ikinci yarısından sonra sentetik külotlu çoraplar kadınların gözdesi olurken kadın iç giyim, erotizmin bir parçası haline geldi. Aynı dönem erkek iç giyimi de bugünkü standartlarına ulaştı. Tüm bu süreçlerin sonunda iç giyim, temel ısınma ve hijyen ihtiyacı veya dini zorunluluklar dışında estetik amaçlı giyilen ticari bir ürün haline geldi.

Küresel İç Giyim Pazarı

İç giyimde modaya uygun, rahat ve konforlu tasarımların yanı sıra sağlıklı ürünlere olan ilgi ve hijyen pazarın seyrini etkileyen en önemli faktörler. 2022'de 78,7 milyar dolar değerinde olan küresel iç giyim pazarının 2027'ye kadar yüzde 6,4'lük büyüme kaydederek 120,2 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Gelişmiş tekstil teknolojileri sayesinde üretilen yumuşak polyesterler ile pazar büyüse de iç giyimde moda endüstrisinin birkaç sezondur altını çizdiği sürdürülebilirlik, organik ve etik ürünlerin her geçen gün payını yükseliyor.

Dünyanın en büyük iç giyim üreticisi Çin, ucuz ve seri üretim kabiliyeti ile pazarın ağırlık noktasını Uzakdoğu’ya taşımıştır. Üretici ülkeler arasında İtalya ve ABD’nin de olduğu küresel iç giyim pazarında Türkiye, son yıllarda artan irili ufaklı üreticiler ve kendi koleksiyonlarını hazırlayan markalar sayesinde önemli aktörler arasındadır. Türkiye aynı zamanda iç giyimde dünyaca ünlü birçok markanın üretim noktalarından birisidir.

Kadın İç Giyim Ürünleri

İç Giyim kategorisinde kadın iç giyim ürünlerinin payı gerek tasarımlardaki çok renklilik gerekse pazar trafiği açısından erkeklere göre hayli fazla. Kadınlar için iç giyim seçenekleri sütyen, jartiyer, gecelik, sabahlık, pijama, şort ve fantezi giyim gibi birçok üründen oluşur. Farklı materyallerin kullanıldığı kadın iç giyim ürünleri, kadınların daha rahat olmaları ve kendilerini daha çekici hissetmesini sağlayacak çarpıcı tasarımlara sahiptir.

Kadın İç Giyim Çeşitleri

İç giyim kavramı, külot, sütyen, atlet, fanila, slip, boxer gibi iç çamaşırlarının yanı sıra pijama, gecelik, sabahlık, fantezi giysiler, külotlu çorap, şort, tişört, ev giysilerinin tümünü kapsamaktadır. Şimdi gelin, bunların bazılarını biraz daha ayrıntılı inceleyelim:

Külot Modelleri

Külot, kadınlar ve erkeklerin vücudunun alt tarafında kullandığı iç çamaşırların genel adıdır. Başlangıçta gövdenin alt yarısını kapatacak şekilde tasarlanan külotlar, 1970'lerden sonra daha çok genital bölge ve çevresini kapatacak şekilde bir değişim geçirdi. Külotlar, vücuda oturan elastik bir yapıda olabileceği gibi daha bol da olabilir. Kadın ve erkek külotları, tasarım, renk ve kullanılan materyallere göre birbirinden ayrılmaktadır. Erkeklerin kullandığı külotlar genelde boxer veya slip ağırlıktadır. Pamuk, viskon, bambu, ipek gibi doğal kumaşların yanında polyester karışımı kumaşlar özellikle uygun fiyatlı iç giyim ürünlerinde kullanılmaktadır. Kadın külotları ise pamuk, viskon, bambu, saten ve ipek gibi doğal kumaşların yanı sıra dantel, polyester, lateks, deri, likra, naylon gibi materyaller kullanılarak üretilir.

Kadın Külot Çeşitleri

Külotlar, kullanılan materyal dışında tasarım olarak arka görünüm, yan genişliği ve bel yüksekliği gibi kriterlere göre çeşitli tarzlara sahiptir. Genelde tüm külotlarda bel bandı bulunur fakat şimdilerde bazı iz yapmayan lazer kesim yapışkan külotlarda bel bandı bulunmaz. Kadın külotları Bikini, Boyshorts, Slip, Brasilian, Cheekies, Hipster, Tanga ve String gibi çeşitlere sahiptir.

Külot Alırken ve kullanılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İster kadın ister erkek olsun külot alırken hassas davranmak gerekiyor. Satın alınacak külotun estetik görünümden çok rahat, konforlu ve sağlıklı olması önemli. Öncelikle ürünün hangi materyalden üretildiğine dikkat etmek ve mümkün olduğu kadar doğal kumaşlarla üretilmiş külotların tercih edilmesinde fayda var. Günlük kullanım için pamuklu veya viskondan üretilmiş olanlara öncelik verilmeli. İkinci konu alınacak külotun kişiyi rahatsız edecek kadar sıkı veya bol olmamasına dikkat edilmeli. Sıkı iç çamaşırı erkeklerde veya kadınlarda çeşitli cilt hastalıklarına veya enfeksiyonlara neden olabilir. Külot gibi iç çamaşırları kişiye özeldir; başkasıyla paylaşılmaması gerekir. Temiz bir kullanım içni sık değiştirilmesi gereken giysiler arasında yer alan külotları yıkarken yumuşatıcı veya ağartıcı kullanılmaması tavsiye olunur.

Sütyen Modelleri

Kadın gardırobunun olmazsa olmaz iç giysilerinden biri olan sütyen, meme ve göğüsleri örtmek dışında aynı zamanda desteklemek ve kaldırmak gibi işlevleri de olan pratik bir üründür. 19. yüzyıl sonunda korsenin yerini alan sütyen Dünyanın hemen her yerinde üst vücut parçası için en yaygın kullanılan iç çamaşırıdır. Sütyen, kadınların günlük aktivitelerini rahatça yerine getirmesini sağlarken göğüslerinin daha biçimli olmasını sağlayan destekleyici bir üründür. İdeal dengeli kadın siluetini sağlamada önemli bir görev üstlenen sütyenler kullanılan materyal veya tasarımındaki niteliklere göre farklılıklar gösterir. Bugün kadınların kullandığı sütyenler arasında destekleyici sütyenlerden, spor sütyenlerine; toparlayıcı sütyenlerden emzirme sütyenlerine kadar birçok çeşit bulunmaktadır. Kadınlar, vücut tipine, yaşam tarzına ve kişisel zevklerine göre farklı sütyen türlerini tercih eder.

Sütyenin Tarihi

Kadınların çok eski zamanlardan bu yana göğüslerini örtmek için çeşitli giyecekler kullandığı biliniyor. Hatta arkeolojik veriler bugünkü sütyenlerin çok benzerini MÖ 7. Yüzyılda Girit’deki Minos’lu kadınların giydiğine işaret ediyor. 17. Yüzyıl başından itibaren zengin Avrupalı kadınların gündemine giren korseler sütyen tarihi için de önemli bir gelişme oluyor. Vücudu toparlayan, göğüsleri yukarı kaldıran korseler, kullanım zorluğuna rağmen kadınlar için kolay vazgeçemeyecekleri bir estetik norm oluşturdu. Göğüs, bel ve basen kısmını kaplayan uzun korse giysiler 19. Yüzyıla gelindiğinde pratik bir biçimde parçalanarak alt ve üst için iki ayrı ürün olarak tasarlanmaya başladı. Modern sütyenin ilk örnekleri 20. yüzyıl başlarında ortaya çıkmaya başladı. 3 Kasım 1914 tarihinde ise Amerika’da Mary Phelps Jacob, yaptığı sütyen tasarımı için patent aldı. Bu gelişmelere rağmen sütyen üretimi ancak 1930’lardan sonra ivme kazandı ve korsenin yerini aldı. Zamanla, farklı materyaller ve modellerle zenginleşen sütyen, bugün iç giyim modasının en önemli unsurlarından biridir.

Sütyen Çeşitleri

Günümüzde kullanım amacına, tasarım detayı ve materyaline göre birçok sütyen çeşidi bulunmaktadır. Yaygın olarak kullanılan sütyen çeşitleri şöyle:

 • Destekli Sütyen

Göğüsleri biraz daha büyük ve dik göstermek amacıyla tasarlanan sütyenlerdir; dolgulu, push-up veya slikonlu sütyen de denilir. Sütyen kaplarının içine slikon veya ped konulur.

 • Balenli Sütyen

Sütyenlerin göğüs altında yarım daire şeklinde kumaş içine dikilen demir veya plastik çubuklara balen, bu tür sütyenlere de balenli sütyen adı verilir. Vücuda zarar vermeyecek bir tasarıma sahip balenler, göğüslerin daha dik ve toplu görünmesini sağlar.

 • Toparlayıcı Sütyen

Esnek yapısıyla göğüs ve sırt bölgesini sıkıca saran toparlayıcı sütyenler, göğüslerin daha dik durmasını ve daha küçük görünmesini sağlayarak kadınlara fit bir görünüm kazandırır.

 • Straplez Sütyen

Askısız sütyenlerdir ve genellikle straplez elbiselerle birlikte kullanılır.

 • Dekolte Sütyeni

Göğüs hatlarının dışarı çıkarılmasında kullanılan sütyen çeşididir.

 • Emzirme Sütyeni

Doğum yapan kadınların, sütyenleri çıkarmadan sadece göğüs ucunu dışarı çıkarmasına izin veren sütyen modelidir.

 • Bandeau Sütyen

Görünüşte bir kumaş şeridi gibi görünen ve kadınların göğüs kısmını örten giysiyi tanımlar. Bandeau sütyen ise balensiz ve cup'ları çıkarılabilir hafif dolgulu olan sütyenlerdir. Yumuşak elastik kumaştan, genellikle askısız olarak üretilirler, oldukça rahattırlar.

 • Bralet Sütyen

Dolgulu veya balenli sütyen kullanmayı sevmeyen çoğu kadının tercihi olan bralette sütyenler, yumuşak dokuları sayesinde özellikle yaz günleri tüm gün rahatlıkla kullanılabilir. Balensiz, dolgusuz ve astarsız hafif sütyen grubuna giren braletler, göğüs çevresinden geçen ipler ve dantel detayları ile kendine özgü bir iç giyim tasarımına sahiptir.

 • Lotus Sütyen

Makul fiyatından dolayı en çok kullanılan sütyenler arasında yer alan lotus sütyenler, yumuşak cup’lı sütyenlerdir.

 • Eğitim Sütyeni

Ergenlik dönemindeki genç kızlar için tasarlanan sütyenlerdir. Hafif ve yumuşak kumaşlardan astarsız olarak üretilen eğitim sütyenler minimum düzeyde destek sağlar veya tamamen desteksiz olurlar.

 • Wonderbra Sütyen

Balenli bir sütyen türü olan wonderbra askılı veya askısız olabilir.

 • Sporcu Sütyenler

Aktif spor yapan kadınların rahat etmesi için hareketlerini kısıtlamayan balensiz, desteksiz sütyen tasarımlarıdır.

 • Büstiyer Sütyen

Kadınların genel olarak kıyafetlerin içinde kullanmayı tercih ettiği, farklı tasarımlara sahip askılı veya askısız üstlük.

 • Fantezi Sütyen

Daha kışkırtıcı ve çekici hale getirilen sütyen modelleridir.

 • Agraflı ve Ayarlanabilir Sütyen

Birçok sütyen çeşidinde kadınların rahatça sütyeni giyim çıkarmasını sağlayan kilit sistemine agraf denir. Ayarlanabilir sütyen de kadınların kendi bedenine göre askılarda ayar yapmasına imkan veren sistemdir.

Sütyen Çeşitleri

Kadınlar için sütyen seçimi, sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da önemlidir. Her şeyden önce sütyenin doğru bedende olması önemlidir. Sıkı bir sütyen hem rahatsız edici, hem de uzun süreli kullanımda başta meme kanseri ve cilt hastalıkları olmak üzere bir takım sağlık sorunları doğurabilir. Bol bir sütyen ise kullanışsız olması bir yana, elbisenin altında potluk yaratacak, şık ve fit görünümü bozacaktır. İkinci olarak sütyende kumaş seçimi önemlidir. Sert bir kumaş teni tahriş edecektir ve uzun süre kullanımı ciddi rahatsızlık yaratacaktır. Doğrudan cilde temas eden ve uzun süre kullanılan sütyenlerin kaliteli ve nefes alabilir hafif kumaştan üretilmiş olması gerekir.

Bunların dışında sütyenin tasarım ve dikim olarak kaliteli olması; meme altı bandının veya omuz askılarının çok sıkı olmaması oldukça önemli. Vücut tipinize ve göğüs yapınıza göre doğru sütyen seçmeniz gerekir. Bazı modeller alttan ve yandan destek sağlayarak göğüsleri ortada toplar. Kimi sütyenler ise göğüsleri yanlara doğru büyütür.

İç giyim Ürünlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

İyi bir uyku, beden ve ruh sağlığını doğrudan etkiler. Yetişkin bir insan, 24 saatlik zaman diliminin yaklaşık olarak 6-8 saatini uykuda geçirir. Kaliteli bir uyku, birçok etmene bağlıdır. Kişinin zihinsel olarak rahat olması kendini iyi hissetmesi; oda sıcaklığının uygunluğu, doğru yatak, nefes alan nevresim ve çarşafların iyi bir uyku ile ilgisi vardır. Bunların dışında kabul edilen en önemli etken ister kadın ister erkek olsun kişinin yatarken giydiği iç giyim ürünlerinin mevsime uygun, bedeni ile uyumlu, yumuşak ve rahat olmasıdır. Uyku sırasında ten ile doğrudan temas eden iç giyim ürünlerinin sağlıklı ve konforlu olması gerekmektedir. Eğer söz konusu olan bütün gün üzerinde olan iç çamaşırı ise bu hassasiyet ikiye katlanır. Dünyanın neresinde olursa olsun, insanlar yatak odaları için satın alacağı ürünlerde görece daha seçici ve hassas davranır. Sizin de bu konuda hassasiyetiniz varsa baxana.com’un iç giyim ürünlerini incelemenizi öneririz. Baxana’da yer alan iç giyim ve ev giyim ürünleri gerek tasarımları gerekse uzun ömürlü rahat kullanımı ile ilginizi çekecektir.