ABİYE MODELLERİ

Davet, kutlama, düğün, nişan, mezuniyet gibi özel gün ve gecelerde şık ve özenli bir şekilde giyinmek herkes tarafından önemsenir. Bu, kendini iyi hissetmekle ilgili olduğu kadar davet sahibine gösterilen saygı ile de ilgilidir. Özel bir davete katılacak kişi elbise seçiminden başlayarak saç, makyaj ve aksesuar seçimini içeren çok yönlü hazırlık sürecine girer. Bu sürecin en önemli parçası kuşkusuz giysi seçimidir. Doğru abiye seçimi, kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayarak çevresine olumlu bir enerji yaymasını sağlayacaktır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar bu tür davetlere giderken tercihlerini abiye gece elbisesinden yana kullanırlar. Bunun nedeni tek parça olduğu için pratik bir giysi olan abiyelerin, kim giyerse giysin göz alıcı bir şıklık sunması. Özellikle kişi, ten rengine, yaşına, tarzına ve en önemlisi vücut tipine uygun doğru kalıp, renk ve hacimlerde bir abiye gece elbisesi seçmişse olduğundan çok daha alımlı ve etkileyici görünecektir.

Her kadının gardırobunda özel gün ve gecelerde giyinmek üzere satın alınmış bir veya birkaç tane abiye bulunur. Ama sayısı hiçbir zaman günlük kıyafetler kadar çok olmaz. Çünkü, abiye daha uzun aralıklarla satın alınan pahalı bir giysidir. Son yıllarda makul fiyatlarda hazır giyim alternatiflerinin artmasıyla pazar payını artıran abiye gece elbiseleri konusunda küçük bir rehber hazırladık.

ABİYE NE ANLAMA GELİYOR?

Dilimize Fransızca’dan geçen “abiye” sözcüğü en kısa anlamı ile gece elbiselerini ifade eder. Davet elbisesi, kutlama ve parti elbiseleri, düğün ve nişan abiyeleri, mezuniyet elbiseleri gibi kategorilere sahip olan zarif abiye elbiseler, genellikle lüks kumaşlardan tek parça olarak dikilir. Süslemeleri ve dekolte ayrıntıları ile gösterişli bir giysi olan abiyenin kısa modelleri olmakla birlikte çoğu uzundur ve kadının tüm gövdesini kaplar. Günlük giysilerde pek kullanılmayan taş, payet, dantel ve boncuk işlemeler ile göz alıcı bir görünüme kavuşan abiye gece elbiseleri görkemli bir stil yaratırlar. İnce askılı abiye, straplez abiye ve tek omuz abiye gibi türleri olabilen modern abiye modellerinde ağırlıklı olarak tül, ipek, şifon, krep, saten, organze, kadife ve Hint işlemeli gibi çeşitli kumaşlar kullanılır.

ABİYE GİYİM PAZARI

2018 yılında tüm dünyada 1,2 milyar dolarlık bir hacme sahip olan abiye pazarının küresel anlamda her geçen gün büyüyen bir grafiği var. Abiye giyim pazarı açısından öne çıkan ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya, Kanada, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Polonya, Japonya, Hindistan, Malezya, Singapur, Filipinler, Endonezya, Tayland, Vietnam, Brezilya, Meksika, Kolombiya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Mısır, Güney Afrika ve Nijerya bulunuyor. Abiye pazarına bölgesel olarak bakıldığında, Kuzey Amerika en büyük paya sahip gözüküyor. Onu Avrupa takip ediyor. Önümüzdeki dönemde Latin Amerika ve Asya Pasifik ülkelerinin artan harcanabilir geliri nedeniyle pazar payını istikrarlı bir şekilde artırması bekleniyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan gibi petrol zengini Körfez ülkelerinin de özellikle lüks abiye pazarındaki mevcut konumunu koruyacağı tahmin ediliyor.

ABİYE TASARIMCILARI ve MARKALAR

Abiye gece elbiseleri, tıpkı moda endüstrisinin diğer kategorilerinde olduğu gibi ‘prêt-à-porter’ yani serili hazır giyim veya kişiye özel ‘hatue coture’ olarak üretiliyor. Bunun dışında, el işçiliğinden dolayı yarı ‘couture’ kabul edilen ‘demi couture’ abiye gece elbiseleri de oldukça fazladır. Kişiye özel dikimi ve yüksek modayı ifade eden “haute couture” abiye gece elbiseleri genel olarak modanın zirvesi kabul edilir.

HAUTE COUTURE ABİYENİN BAŞKENTİ: PARİS

Köklü bir geçmişe sahip Fédération Française de la Couture tarafından düzenlenen Paris Haute Couture Week, her yıl bu zirveye ev sahipliği yapıyor. Dünyanın önde gelen moda evleri ve tasarımcıların tüm maharetlerini gösterdiği bu haftanın daimî katılımcıları arasında Fendi, Chanel, Christian Dior, Valentino, Schiaparelli, Balmain, Lanvin, Jean Paul Gaultier, Viktor&Rolf ve Giambattista Valli gibi dünyaca ünlü modaevleri bulunuyor. Her moda evinin, giyinmeyi daha kavramsal olarak ele alarak sahip olduğu yetenekleri sergilediği Paris, lüks segmentte ürettiği abiye gece elbiseleri ile moda dünyasına ilham vermektedir. Paris Haute Couture Week’te yer almasalar da Avrupa’nın diğer önemli üretim merkezi İtalya, aralarında Gucci, Prada, Roberto Cavalli Versace, Dolce & Gabbana, Armani ve Missoni gibi markalarıyla önemli bir üretici konumunda. Üretim merkezleri Amerika’da olan Oscar De La Renta, Ralph Lauren, Tom Ford, Carolina Herrera gibi moda tasarımcılar ise gece elbiselerini New York stili ile yorumlayan isimler olarak öne çıkıyor.

ABİYEDE BEYRUT EKOLÜ

Abiye gece elbiselerinde tüm dünyada kabul görmüş bir Beyrut ekolünden söz etmek mümkün. Satış odaklı mükemmel kalıplara sahip, göz alıcı parlak işlemeli özel kumaşların kullanıldığı bu ekol, masallardan çıkmış gibi görünen abiye gece elbiseleri ile dikkat çekiyor. Bugün çoğunun Paris, Milano ve New York gibi moda başkentlerinde atölyeleri bulunan Lübnan doğumlu dünyaca ünlü moda tasarımcılar ‘haute couture’ ve lüks hazır giyim abiye koleksiyonları ile dünya modasına yön veriyor. Beyrut’la olan bağlarını da koparmayan tasarımcılar arasında Elie Saab, Zuhair Murad, Georges Chakra, Abed Mahfouz, Georges Hobeika, Reem Acra, Robert Abi Nader, Tony Ward, Ella Zahlan, Hanna Touma ve Edward Arsouni gibi isimler öne çıkıyor.

ASYA’NIN ABİYE ÜRETİCİLERİ

Çin, Hindistan ve Japonya merkezli Uzakdoğu pazarı, özellikle Pekin, Hong Kong, Tokyo, Seul, Singapur abiye gece elbiseleri konusunda hareketli bir pazara sahip. Yetenekli tasarımcıların Asya’da kalıp üretmesi için 2013 yılında kurulan Asya Couture Federasyonu'nun (ACF) genç yetenekleri destekleyip teşvik ederken önemli bir tasarım ve üretim gücüne de sahip oldu. Huishan Zhang, Yiqing Yin, Christine Lau gibi dahi tasarımcıları moda dünyasına kazandıran Çin, aynı zamanda kalabalık nüfusu ile cazip bir pazar olma özelliği gösteriyor. Aynı şekilde özellikle abiyelerde kullanılan Hint el işlemelerinin merkezi olan Hindistan, tekstil üretimi konusunda ellerini her geçen gün güçlendiren Malezya, Endonezya, Vietnam ve Bangladeş de Asya’nın üretim gücünü oluşturuyor.

ABİYEDE DÜNYA MARKALARI

Dünyanın çeşitli ülkelerinde abiye gece elbiseleri konusunda üretim yapan ve küresel düzeyde satış yapan irili ufaklı yüzlerce marka var. Bunların arasında yukarıda değindiğimiz modaevleri dışında en çok dikkat çeken markalar şöyle:

Monique Lhuillier, House of Fraser, Badgley Mischka, Pronovias, Marchesa, Noa Noa, Jovani Dresses, Vera Wang, Mingzhu, Bebe, La sposa, Rent the Runway, French Connection, Franc Sarabia, La Femme Dresses, Weibiao, Simply Dresses, Rosanovias, Alex Evenings. Ted Baker, Christinas Fashion, Rosa Clara, Adrianna Papell, DSS Cottinfab, Alfred Angelo, Jovani, Pepe Botella, Victorio & Lucchino, Aidan Mattox, Betsy and Adam, Joanna Chen, Terani, Trixxi, Cymbeline, Adrianna Papell.

TÜRKİYE’DE ABİYE ÜRETİMİ

Son dönemlerde abiye üretimi konusunda önemli bir merkez haline gelen Türkiye’de başta İstanbul olmak üzere, İzmir ve Ankara’da başarılı markalar ortaya çıkmaya başladı. İstanbul’da abiye üreticilerin kümelendiği önemli bir ihracat bölgesi olan Osmanbey, Kağıthane ve Bomonti hattına yayılan atölyeleriyle abiye üretimi konusunda öncü konumunda. Bunun dışında Laleli, Merter ve Güngören’de de çok sayıda abiye ihracatçısı bulunmaktadır. Daha çok iç pazara yönelik gelinlik ve abiye üretimi yapan Fatih bölgesi kendine özgü modelleriyle, Kadıköy’de bulunan Opera Onur Pasajı da farklı alternatifleriyle İstanbul’daki diğer abiye üretim noktaları arasında yer alıyor.

ABİYE MODELLERİ

Daha kısa kokteyl elbiseleri veya parti elbiselerini de kapsamakla birlikte abiye modelleri genel olarak tüm gövdeyi kaplayan tek parça uzun elbiselerden oluşur. Güncel moda trendlerine uygun olarak her sezon farklılaşan abiye tasarımları her zaman temel modeller üzerinden ilerler. Kumaş, desen, renk ve detaylarla farklılaşan bu temel modeller şöyle:

A-LINE ABİYE

Siluet olarak alfabedeki büyük A harfine benzeyen, üstü kısmı vücuda oturan, alta doğru genişleyen abiye gece elbiselerini ifade eder. Kadınları daha uzun ve ince gösterdiği için en çok tercih edilen modeller arasında yer alan A-Line gece elbisesi, hemen hemen her vücut tipine yakışır. A-Line elbiselerde omuzlardaki hacim hiçbir zaman etek genişliğini geçmez. Bu elbiseler kemerli veya kemersiz olabilir; üst taraf korse gibi vücuda oturabilir ve farklı yaka ve kol türlerine sahip olabilir. Son dönemde tasarımcıları A-Line elbiseler üzerinde oynayıp, çeşitli değişiklikler yaparak yeni yorumlar getirdiler.

BALO ELBİSESİ

Eteklerindeki abartılı dolgun hacimle A-Line elbiselerden ayrılan balo elbiseleri, adından da anlaşılacağı üzere klasik prenses stilinin anahtarıdır ve en geleneksel abiye modelini temsil eder. İnce belin vurgulandığı bu modellerde korse veya geniş kemer kullanılır. Etek kısmı tül gibi hafif ve havadar bir kumaştan yapılmıyorsa eteğin geniş bir kubbe gibi görünmesin sağlayacak iç destek kullanılır. Straples ve kayık yaka veya kalp yaka bu elbise modeline en çok tercih edilen yaka modelleridir.

SÜTUN SİLUETLİ ABİYELER

Moda litaratürüne kılıf anlamına gelen ‘sheath’ veya sütun anlamına gelen ‘column’ olarak giren gece elbiseleri, düz ve ince bir siluet yaratan abiye modellerini tanımlar. Genelde tek rengin kullanıldığı bu modelde kalça genişliği ile omuz genişliği aynıdır; dar bir model olmasına rağmen bel oyuğuna belli belirsiz bir vurgu yapılır ve genelde kemersizdir. Sheat abiye modeli için her tür kumaş kullanılabilir. Özellikle parıltılı boncuk payet işlemeler ve transparan kumaşlarla etkileyici bir stil yaratan column abiyelerde omuz ve kol detaylarının yanı sıra dekolte ve yırtmaç kullanımı oldukça önemli. Tek omuz, straples, spagetti askının çok yakıştığı sütun gece elbiseler özellikle minyon kadınları olduğunda çok daha uzun boylu gösterir. 

İMPARATORLUK GECE ELBİSELERİ

Bel çizgisini yukarıya, hemen göğsün altına çıkaran bu abiye türü, büst kısmı vücuda oturan yüksek belli korsajlı bir elbisedir. Özellikle küçük göğüslü, kalın belli kadınların tercih edebileceği bu tür abiyelerde bel çizgisinin alt tarafı A-Line veya sütun şeklinde inebilir. Genel olarak kemersiz ve büzgülü olan bu elbiselerde akıcı hafif kumaşlar, kare yakalar, dantel detayların tercih edildiği görülüyor.

DENİZ KIZI ABİYE MODELLERİ

“Balık model abiye” de denilen deniz kızı siluetli gece elbiseleri kadın vücudunun kıvrımlarını ortaya çıkaran bir abiye modelidir. Göğsü ve beli saran ve diz hizasından başlayarak dışa doğru genişleyen balık model elbiselerin en karakteristik özeliği siluet olarak denizkızını andırmasıdır. Her sezon koleksiyonlara giren bu modelde akıcı olmayan parıltılı kumaşlar, dantel ve boncuk işlemeler tercih edilir. Bu tür elbiselerin diz altında genişleyen etek kısmı fırfır ve drapelerle hacim kazanır.

TROMPET MODEL ABİYELER

Balık model abiyeye çok benzemekle birlikte eteklerdeki hacim diz üstünden yani uyluk kemiğinden başladığı için kendine özgü bir model olarak kabul edilen trompet gece elbiseleri zarif bir siluet yaratmak için idealdir.

ABİYE ELBİSELERDE KULLANILAN KUMAŞLAR

2022 İlkbahar/Yaz sezonunda hafiflik ve ışıltı ön planda olduğu için tül, organze, ipek, şifon gibi hafif uçucu kumaşlar abiyelerde sıkça karşımıza çıkıyor. Payet ve boncuk işlemeli kumaşlar ile krep, saten, kadife gibi kumaşlarında kullanıldığı abiye elbiselerin detaylarında dantel ve üç boyutlu süslemeler yer alıyor.

ABİYE ELBİSE SEÇMENİN PÜF NOKTALARI

Gece elbiselerindeki son trendler ışığında hazırladığımız bu yazımız, abiye seçerken neleri dikkate almanız gerektiği konusunda size yol gösterecek ve daha az zaman harcayarak doğru elbiseyi bulmanıza yardımcı olacaktır. İşte gece elbisesi seçmenin püf noktaları.

Abiye elbise alırken giysinin kumaşından başlayarak model detayları, fiyatı, etek boyu, rengi ve aksesuarlarla ilgili önemli ayrıntıları dikkate almanızda fayda var. Öncelikle kıyafet seçerken katılacağınız davetin uzun, hareketli ve yorucu olacağını dikkate almanızı öneririz. Şık olmanız kadar, içinde rahat edeceğiniz bir gece elbisesi önceliğiniz olmalı. Bunun dışında tercih edilecek abiyenin, kişinin tarzı, yaşı, davet yeri, zamanı ve içeriği ile uyumlu olmasının gerçek şıklık getireceğini de unutmamanız gerekiyor. İçinde rahat edeceğiniz davet içeriğine uygun modele karar verdiyseniz sıra en önemli konuya geliyor. Hangi abiye sizin vücut tipinize uygun? Çünkü, göz kamaştırıcı bir abiye modeli de olsa şayet vücut yapınıza uymuyorsa bu sizin giyineceğiniz elbise değildir. Sadece abiye alırken değil tüm giysi alışverişlerinizde doğru elbiseyi almak bedeninizi tanıyor olmaktan geçer. Dünyada ideal vücut tipine sahip insan sayısı çok azdır ama giysi tercihlerinizle ideal bir görünüme kavuşabilirsiniz. Vücudunuzda öne çıkarmak veya gizlemek istediğiniz bölgelerin farkındaysanız, hangi bölgenizi uzun ya da kısa göstereceğinizi biliyorsanız dengeli bir siluet yaratmanın anahtarını elinizde tutuyorsunuz demektir.

YENİLİKÇİ ABİYE Mİ KLASİK ABİYE Mİ?

Kadınlar abiye gece elbisesi satın alırken genel olarak klasik model ve renklere yöneliyor. Google verilerine baktığımızda da siyah renkte kabarık etekli ‘A Line’ elbiselerin aramalarda ilk sırada çıktığı görünüyor. Belki de haklılar, çünkü yüksek bedel ödenerek alınan ve az giyilen bir elbisenin zamansız olması ona her dönem giyilebilecek bir özellik kazandırıyor. Yine de güncel trendlere uygun yenilikçi modellerin kişiyi daha modern ve göz alıcı göstereceğini de unutmamak gerekiyor.