YATAK ÖRTÜLERİ

Yatağın derli toplu görünmesinin yanı sıra yatağın içine toz ve mikrop girmesini önlediği için neredeyse her evde kullanılan yatak örtüleri, yatak odası dekorasyonunda kilit parçalardan biridir. Yatak örtüleri genellikle pamuk, keten, jakar, saten, müslin ve ipek gibi doğal malzemelerden yapılır. Kendinden işlemeli, baskılı veya düz seçenekleri bulunan yatak örtüleri konusunda Baxana.com’da yer alan Rikka Home müslin yatak örtülerini incelemenizi öneririz. %100 organik pamuktan iki farklı ebatta üretilen üç kat müslin yatak örtüleri çok amaçlı olarak kullanabilecek pratik bir ürün. Zengin renk seçeneğine sahip olan müslinlerden daha kalın alternatif arıyorsanız İpekçe battaniyelerine göz atabilirsiniz.

YATAK ÖRTÜSÜ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yatak örtüsünü sadece yatağın üzerinde bir koruyucu olarak kullanmayacaksanız ilk dikkat etmeniz gereken nokta kullanılan kumaş ve işçiliktir. Yeni nesil yatak örtüleri kimi zaman uyurken battaniye olarak, kimi zaman televizyon izlerken ‘throw’ yerine kullanılan çok amaçlı fonksiyonel örtülerdir.  Eğer siz de böyle bir yatak örtüsü alacaksanız pamuk, keten, saten, ipek gibi doğal liflerden dokunmuş kumaşları tercih edin. Baxana.com’da satışa sunulan Rikka Home müslin yatak örtüleri, %100 organik pamuktan dokunmuş kumaşı ve üç katlı nefes alabilen yapısıyla tam olarak böyle bir ürün. Hava geçirgenliği yüksek olduğu için özellikle yaz aylarında serin kış aylarında sıcak tutar.

Bir başka konu yatak örtüsünün boyutunun yatağınızla uyumlu olması gerektiğidir. Yatağınızın büyüklüğü ve birlikte kullanacağınız nevresimler ile hem boyut hem renk olarak uyumlu olması önemli bir konudur. Yatak örtüsünün desen ve renkleri, yatak odasına bütünlük içinde bir estetik kazandırmak isteyenler için en önemli husustur. Örneğin, klasik tarz yatak odası için beyaz veya pastel renklerde yatak örtüleri tercih edilirken, modern tarz yatak odası için daha canlı renkler ve desenler kullanılabilir. Tıpkı diğer yatak ürünlerinde olduğu gibi yatak örtülerinde bakımı ve temizliğinin kolay olması; yıkanabilir, kurutulabilir olması kullanım açısından önemlidir. Son olarak alacağınız ürünün insan ve çevreye duyarlı malzeme ve üretim sürecine sahip olması da bir artıdır.

MÜSLİN YATAK ÖRTÜLERİ VE MÜSLİN BATTANİYELER

Dünyanın en eski dokuma kumaşları arasında gösterilen ve günümüzde ev tekstili alanında yaygın bir biçimde kullanılan müslin, yumuşak doğal dokusu, hafif ve nefes alabilir oluşuyla özellikle çocuklu ebeveynler tarafından tercih edilen özel bir ürün. Peki müslini bu kadar özel kılan nedir? Bu yazımızda, müslin kumaş hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulacaksanız. Müslin nedir? İlk kez nerede üretilmiştir? Müslinin kullanım alanları nelerdir? Müslin nasıl bir kumaştır? Müslin yazlık bir kumaş mıdır? Müslin yatak örtüsü kullanışlı mıdır? Siz de bunları merak ediyorsanız, müslin kumaşı tüm yönleriyle ele alacağımız bu yazımıza göz atmanızı öneririz.

MÜSLİN NEDİR?

Müslin, genelde ince ve kıvrık pamuk ipliklerinden bezayağı örgüyle seyrek olarak dokunan yumuşak, hafif ve mat bir dokuma kumaştır. Müslin deyince akla pamuklu kumaş gelmekle birlikte, ipek, yün ve bambu/pamuk karışımı müslinler de vardır. Seyrek dokunduğu için nefes alabilir özellikte olan müslinler, doğal elyaf kullanıldığı için insan ve çevre dostu ekolojik bir üründür. Müslin, kullanılan ipliğe göre birçok farklı kalınlıkta üretilen düz ve dayanıklı bir kumaş tipidir. Müslin, sadece kumaşı değil aynı zamanda kimi zaman bu kumaştan yapılmış bez, örtü, battaniye, pike gibi bitmiş ürünleri ifade etmek için de kullanılıyor.

MÜSLİNİN KELİME KÖKENİ

Müslin sözcüğü dilimize Arapça Musullu veya Musul işi anlamına gelen ‘Musuli’ kelimesinden geçmiştir. Bu aynı zamanda Müslinin ilk üretildiği yerin Irak’ın Musul kenti olabileceği tezini kuvvetlendiriyor. Çünkü, bu kumaş diğer dillerde de yakın seslerle ifade ediliyor. Sözcüğün Fransızca tülbent anlamına gelen ‘mousseline’, Almanca ‘musselin’, Fransızca ‘mousseline’, İngilizce ‘mousseline’ ve İtalyanca ‘mussola’ diye söylenişi var.

MÜSLİNİN TARİHÇESİ

Adını Musul’dan almış olsa da müslin kumaşla ilgili ilk bulgular Mısır’ı işaret ediyor. Müslinin eski Mısır’da yeni doğmuş bebekleri kundaklamak için kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu arada Hint Yarımadası’nın öte yanında Bangladeş’de de erken dönem ince müslinlerin dokunduğu biliniyor. Müslin kumaşın Avrupa kıtasına geçişi 17. Yüzyılda artmaya başlıyor. Sindon adı verilen ince müslinler ketenden dokunuyordu. İpekten dokunanı şifon veya ipek müslin diye adlandırılırken, daha kalın dokumalarına mermerşahi deniliyordu.

MÜSLİN KUMAŞIN ÖZELLİKLERİ

Muslin bezayağı dokuma düz bir kumaştır.

Doğal ve ekolojiktir.

Müslin, seyrek dokuması sayesinde nefes alan bir kumaştır.

Hafif, mat ve ince olmasına rağmen dayanıklıdır. Müslin tekstil ürünleri uzun zaman kullanılabilir.

Yumuşacık dokuya sahiptir ve ilk yıkamadan sonra esas formuna kavuşur.

Ham haliyle tercih edilebileceği gibi boyalı veya baskılı olarak da üretilebilir.

Yüksek oranda emiciliğe sahiptir.

Anti alerjiktir.

Terletmez, sıcak havalarda serin tutar.

Çabuk kurur.

Az yer kaplar.

Konforlu bir kullanıma sahiptir.

 MÜSLİN KUMAŞ NERELERDE KULLANILIR?

Birçok ev tekstil ürününde kullanılan müslinler, yumuşacık ve doğal dokusuyla özellikle hassas cilt ve bünyeye sahip bebekler için üretilen bez veya örtülerde sıkça tercih ediliyor. Kalınlı inceli, tek veya çok katlı olarak farklı boyutlarda üretilen müslinler başta yatak örtüsü, çarşaf, koltuk örtüsü, cibinlik, trow olmük üzere şal, havlu ve peştamal olarak çok amaçlı kullanılabiliyor.

Müslin örtünün hava geçiren gözenekli dokusu ve kolayca kuruması, onu özellikle bahar ve yaz ayları için fonksiyonel bir ürün yapıyor. Müslinden üretilen çarşaf, battaniye ve yatak örtüleri terletmeyen hafif yapısıyla kullanıcılara kaliteli bir uyku deneyimi sunuyor.

Organik pamuktan üretilmiş müslin yatak örtüleri ve battaniyeler hakkında daha fazla bilgi almak ve ürün çeşitliliğini görmek isteyenler baxana.com’da satışa sunulan Rikka Home ürünlerini inceleyebilirler. Rikka Home’un aile boyu kullanıma uygun ürettiği çift kişilik (210cm x225cm) ve battal boy (225cmx240cm) müslin yatak örtüleri ve battaniyeler gerek güncel dekorasyon anlayışına uygun renk seçeneği, gerekse OEKO-Tex sertifikalı yüksek kaliteli organik içeriği ile evinizin havasını değiştirecek. Bulut hissi veren hafif ve yumuşak bir dokuya sahip Rikka Home müslin yatak örtüleri, üç katlı yapısıyla tüm gece boyunca serin ve rahat hissetmenizi sağlayacak.

BOYANMIŞ MÜSLİNLER SAĞLIKLI MI?

Hiçbir işlemin yapılmadığı ham müslinler, herhangi bir kimyasalla temas etmediği sürece saflığını korur. Aynı şekilde bitkisel boyalar kullanmak şartıyla bu saflık korunarak renklendirme yapılabilir. Ürünün organik yapısına zarar vermeyecek bu tür boyalar, bitkilerin yaprakları, kökleri veya meyvelerinden doğal yolla elde edilmeli; boyama işlemi yapılırken de bu doğallığı bozacak bir işlem yapılmamalıdır. Bunun dışında OEKO-Tex standartlarına uygun boyama işlemleriyle boyanan müslinler de yaygındır. Bu tür ürünler, organik sınıfına girmese de sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur.

MÜSLİN SADECE YAZIN MI KULLANILIR?

Müslin genelde bahar ve yaz aylarında kullanılan bir ürün gibi görünmekle birlikte, bu ürünün de farklı kalınlıkta olanlarının farklı mevsimlerde kullanılabildiğini unutmayın. Sıcak aylarda daha ince müslin yatak örtüleri kullanılabilirken, soğukların başladığı sonbahar ve kış ayları için daha kalın müslinler vardır.

MÜSLİN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Müslin yatak örtüsü veya battaniye almak isteyen bir tüketici her şeyden önce doğal sağlıklı, nefes alabilen konforlu bir ürün satın almak istediğinin bilincindedir. Dolayısı ile satın alınacak ürünün %100 pamuk olması en önemli konudur. Rikka Home’un müslin battaniye ve yatak örtüsü koleksiyonu OEKO-Tex sertifikalı yüksek kaliteli organik pamuk içeriği ile bu konudaki hassasiyetinize fazlasıyla karşılık verecek ürünlerden oluşuyor.

Günlük hayatınızda çok yönlü olarak kullanabileceğiniz müslin yatak örtüleri ve battaniyeleri seçerken diğer önemli konu ihtiyacınızın tam olarak ne olduğudur. Eğer yatak odasında yatağınızın üzerini örtmek, bahar aylarında uyurken pike olarak kullanabileceğiniz bir müslin arıyorsanız öncelikle ebadına karar vermeniz gerekiyor. Rikka Home’un 210cm x225cm ebatlarında ‘full size’ veya 225cm x 240cm ebatlarındaki Queen yatak örtüsü seçenekleri arasından kullanacağınız yere ve yatağınızın büyüklüğüne göre bir seçim yapabilirsiniz.

Alacağınız örtünün büyüklüğüne karar verdiyseniz odanızdaki tonlara uyumlu bir renge, dokuya ve desene karar vermelisiniz. Rikka Home’un müslin koleksiyonunda doğanın temel renkleri olan mavi ve yeşil ve toprak tonlarının yumuşatılmış dinlendirici renklerinden, hayat kaynağımız güneşin sıcak ve baharatlı tonları bulunuyor. Müslin dokumanın kendine has dokusunu taşıyan Rikka Home yatak örtülerinin renk yelpazesinde tropikal mavi, deve tüyü, yumuşak gri, tarçın, gök mavisi, bej ve safran renkleri öne çıkıyor.

Eğer yeni doğmuş bebek için veya hassas alerjik cilde sahip birisi için müslin örtü alacaksanız pamuktan, işlenmemiş saf müslinleri tercih etmelisiniz. Renkli ürünlerde de ürünlerin bitkisel boya içermesine dikkat edilmeli.

Müslinler ince dokumalardır. Dolayısı ile kaç kat olduğu da önemlidir. Rikka Home yatak örtüleri üç katlı yapısıyla hem iyi bir koruma sağlar hem de nefes alabilir özelliği ile rahat etmenizi sağlar.

Son olarak müslin yatak örtüsü veya battaniye alırken kişilerin kendi bütçelerine göre hareket ederek aradığı standartlara uyan ve ihtiyacını karşılayan en iyi seçeneğe karar vermesi beklenir.

MÜSLİN FİYATLARI

Müslin örtüler, doğal pamuk olduğu için polyester karışımı örtülere göre pahalı kabul edilir. Bununla birlikte her pahalı üründen iyi performans alamayacağınız gibi, her ucuz ürün de iyi çıkmayabilir. Rikka Home’un yatak örtüsü ve battaniyelerini görüp, fiyatları hakkında bilgi almak için baxana.com’un ev yaşam kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

MÜSLİN YATAK ÖRTÜSÜ VEYA MÜSLİN BATTANİYE NEREDEN ALINIR?

Müşteri deneyimlerine ve marka kimliğine bakarak güvenilir markalardan yapacağınız alışverişlerde hayal kırıklığına uğrama ihtimali çok azdır. Türkiye’de kullanıcı deneyimlerini önemseyerek konuya ciddiyetle yaklaşan birçok müslin üreticisi firma ve marka vardır. Bunların fiziki veya online mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz. Online alışverişin güvenilir adresi baxana.com’da satışa sunulan Rikka Home ürünleri de %100 müşteri memnuniyeti sağlamayı hedeflemektedir.

MÜSLİN YATAK ÖRTÜSÜ BAKIMI

Müslin yatak örtüleri ve battaniyeler ince ve hafif görünmesine rağmen uzun süreli kullanıma uygun dayanıklı ürünlerdir. Özel bir bakım gerekmemekle birlikte yıkarken birkaç hususa dikkat edilmesi ürünün ömrünü uzatacaktır. Müslinleri yıkarken ağartıcı ve çamaşır suyu kullanmadan 30 dereceye kadar elde veya çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Sererek veya asarak kurutmanız tavsiye olunur. Nemli olarak dolaba kaldırmayın.