YATAK ODASI ÜRÜNLERİ

Dünyanın neresinde olursa olsun, insanlar yatak odaları için satın alacağı ürünlerde görece daha seçici ve hassas davranır. Bunun nedeni, yatak odasının herkes için mahremiyet içeren özel bir yaşam alanı olmasıdır. Yetişkin bir insan günün 6-8 saatini uyuyarak geçirdiği varsayılırsa yatak odasının insanın beden ve ruh sağlığı ile doğrudan ilgisi vardır. Uzmanlar kaliteli bir uyku için yatak odası sıcaklığının 16.5 derece ile 21 derece arasında olması gerektiğini söylüyor. Ayrıca uyku saatlerinde insan tamamen korunmasız olduğu için kendini güvende hissetmek ister. Öte yandan uyku sırasında ten ile uzun süre doğrudan temas eden ürünler kullanılması, yatak odası için alınacak ürünlerin konforlu ve sağlıklı olması istenir. Evde çocuk varsa bu hassasiyet ikiye katlanır. Sizin de bu konuda hassasiyetiniz varsa baxana.com’un yatak odasına yönelik %100 pamuk ve müslinden üretilen sağlıklı ürünleri incelemenizi öneririz. Baxana’da yer alan nevresim ve pike takımları, yatak örtüleri ve battaniyeler, çarşaf ve yastıklar renk ve desenleriyle yatak odanızın havasını değiştirecek.

Yatak odasının standart eşyaları arasında baza, yatak, nevresim, pike, yatak örtüsü, yorgan, battaniye, çarşaf, yastık ilk sırada gelir. Aynı şekilde komodin, şifonyer, yatak başlığı, gardırop ve yatak odası aydınlatması gibi eşyalar da yatak odası ürünleri olarak kabul edilir. Şimdi gelin yatak odasına eşya alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve bazı yatak odası ürünlerinin özelliklerini birlikte inceleyelim.

YATAK ODASINA ÜRÜN SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yatak Odasında Ölçüler / Ebatlar: Yatak odasına alınacak ürünlerde en önemli konu ölçüdür. Yatak odanızın büyüklüğüne göre yatağın büyüklüğünü belirledikten sonra diğer ürünleri buna göre almanız en doğrusu. Odada hareket alanın kalması ve boşlukların ferah bir görünüm kazandıracağını unutmayın.

Yatak Odasının Rengi ve Tarzı: Duvarlardan başlayarak yatak odasının ve mobilyaların renginin dingin tonlarda olması önemlidir. Seçeceğiniz yatak örtüsü, battaniye ve nevresimlerin birbiri ile uyumlu renk ve tasarıma sahip olması yatak odasının atmosferini etkileyecektir. Yatak odasının da bir tarzının olacağını unutmayın. Modern, klasik, avantgarde, eklektik, minimal, rustik, country, retro, İskandinav gibi birçok tarzdan birini seçip alışverişinizi bu yönde yapabilirsiniz. Örneğin klasik tarz yatak odası için nötr veya pastel tonlarda yatak örtüsü ve nevresimler tercih edilirken, modern tarz yatak odası için daha canlı renkler ve desenler kullanılabilir.

Yatak Odası Konforu: Çoğu insan için yatak odası ürünlerindeki en önemli kriter kullanılan kumaşın sağlıklı ve uzun ömürlü olmasıdır. Ürünlerin cilde zarar verecek kimyasal işlemlerden geçmemiş, hava geçiren, terletmeyen, antibakteriyel özellikte olması; organik ve doğal liflerden dokunmuş yumuşak olması makbuldür. Ortapedik bir yatak, kişiye uygun yumuşak bir yastık, pamuk, keten, viskon veya müslin nevresimler sağlıklı bir uyku için idealdir. Ayrıca yatak odası ürünlerinin kolay temizlenebilir, yani elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilir ve kurutulabilir özellikte olması önemlidir.

Yatak Odasında Fonksiyonel Ürünler: Odanın büyüklüğüne göre fonksiyonel ürünler seçilmesine özen gösterilmesinde fayda vardır. Mevsimsel geçişlere uygun ürünler seçilmeli; dolap ve bazaların kullanışlı olmasına dikkat edilmeli. Yatak başında okuma lambası veya soyunup giyinirken oturacak bir puf, elbiselerin asılacağı askılar da yatak odasındaki fonksiyonel ürünler arasında gösterilebilir.

Yatak Odasında Bütçe Önemli: Tüm alışverişleriniz gibi yatak odası için alışveriş yaparken de bütçenizi aşmamaya dikkat edip, bütçe sınırları dahilinde çözümler üretmeye çalışmalısınız.

YATAK ODASINDA EN ÇOK KULLANILAN ÜRÜNLER?

Yatak örtüleri, battaniye, nevresim, pike ve yastık yüzleri kişinin rahat uyuması için geliştirilen ve yatak odasında en çok kullanılan ev tekstili ürünlerdir. Hem rahatlık hem estetik bir görünüm sağlama özelliği için tercih edilen bu ürünler mevsimsel kullanım dikkate alınarak farklı kumaşlardan, farklı kalınlıklarda üretilirler. Pamuk, keten, müslin gibi doğal elyaflı kumaşların tercih edildiği bu grupta fiyatından dolayı polyester karışımı kumaşlar da kullanılmaktadır. Eğer siz de doğal ve nefes alabilen sağlıklı ürünleri tercih ediyorsanız ‘online’ alışverişin güvenilir adresi Baxana.com’un Ev & Yaşam kategorisinde satışa sunulan ev tekstili ürünlerini inceleyebilirsiniz. Ev tekstilinin güçlü markalarına ve çoğu yüzde yüz pamuk veya müslin olan sağlıklı ürünlere yer veren Baxana’nın yatak odası ürünleri arasında tek ve çift kişilik nevresim takımları, yatak örtüleri, pikeler, uyku setleri, çarşaflar ve battaniyeler bulunuyor.


YATAK ODASINDA RENK TERCİHİ

Yatak odası alışverişlerinde kadınların üzerinde en çok durduğu konulardan biri renkler. “Hangi renk nevresim veya pike almalıyım? Yatak örtüsü hangi renk olmalı?” sorularının cevabı için birkaç ipucu verelim. Her şeyden önce yatak odasının genel atmosferine hâkim renge ve yatak odasındaki mobilya stillerine uygun renk tercih edilmeli. Tabi odanın ışığını; yani pencereden gelen ışık ve aydınlatmayı da dikkate almanızda fayda var. Kişisel tercihlerinizi mutlaka dikkate almalısınız, fakat renklerin insan üzerindeki etkisini bilmenizde fayda var. Mor rengi seviyorsunuz diye melankoliyle özdeş bir renk ile tüm yatak odasını kaplamaktan kaçının. Renkler arasında bir uyum gözetin ve denge yaratmaya çalışın. Genel olarak doğal dingin renklerde tonsürton yapmak en geçerli tercih olmakla birlikte kontras canlı renkler de tercih edilebilir. Renk uzmanları, bazı renklerin, kişiler üzerinde pozitif etki yarattığı konusunda hemfikir. Örneğin, hepimizin belki de en çok gördüğü gökyüzü ve deniz mavisinin, yine aynı şekilde bitkilerin yeşil renginin kişide rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Tutkunun rengi kırmızı ise enerji veren bir renktir. Renkleri seçerken sezonlara göre tercih yapabilirsiniz. Örneğin, yatak odanızda kış aylarında sıcak renklere, yaz aylarında ise soğuk renklere yer verebilirsiniz.