KOLTUK ŞALI - THROW

Farklı renk ve dokusuyla hem dekoratif amaçlı kullanılabilen hem de televizyon seyrederken üzerinize alabileceğiniz, çocuğunuzun üzerini örtebileceğiniz koltuk şalları veya koltuk örtüleri kullanım alanı geniş çok amaçlı örtülerdir. Throw veya TV Battaniyesi olarak da anılan koltuk şalları, kolayca yıkanıp kuruduğu için özellikle çocuklu aileler veya evcil hayvan dostlarımızın olduğu evlerde hayat kurtaran bir üründür. Battaniye veya yatak örtüsü kadar büyük ebatlara sahip olmadığı için kolay taşınan bir ev tekstili olan koltuk şalları, balkona çıkarken, pikniğe giderken, seyahate çıkarken yanınıza alabileceğiniz çok yer kaplayamayan bir üründür. 

Farklı materyaller kullanılarak, değişik ebatlarda çeşitli renk ve desenlerde üretilen koltuk şalları genelde püskül ve saçak detaylarına sahiptir. Koltuklarınızın ve kırlentlerinizin rengini dikkate alarak seçeceğiniz koltuk şalları ile odanızın havasını kolayca değiştirebileceğiniz gibi koltuk ve kanepelerinizi de korumuş olursunuz. Ayrıca oturma grubunuzda bir leke veya yırtık oluşmuşsa kısa süreli de olsa bunu kapatmak için kullanabilirsiniz.

KOLTUK ŞALI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Koltuk şalı alırken öncelikle kullanılan materyal ilk bakmanız gereken kriter olmalı. Ürünün fiyatını kullanılan materyale ve boyutuna göre değerlendirmenizde fayda var. Bunlara karar verdikten sonra tasarım ve renk konusuna karar verebilirsiniz. Şimdi koltuk örtüsü alırken size yol gösterecek birkaç noktaya değinelim.

KOLTUK ŞALI İÇİN HANGİ KUMAŞ TERCİH EDİLMELİ?

Yün, pamuk, kaşmir, müslin, viskon gibi doğal elyafların kullanıldığı koltuk örtüleri, yumuşacık dokuları, nefes alan, nem emici özellikleriyle her zaman tercih edilir. Yün ve kaşmirden dokunan koltuk şalları, antibakteriyel olmaları ve sıcak tutmaları ile kışın daha çok tercih edilirken, daha serin tutan pamuklu koltuk şalları sıcak havalar için daha uygundur. Sentetik koltuk şallar ise özellikle bahçe veya teras gibi alanlar için pratik bir örtüdür.

KOLTUK ŞALI EBATLARI

Koltuk şalları kare veya dikdörtgen olarak farklı ebatlarda üretilmekle birlikte standart örtüleri genelde 130x150cm, 130x170cm 170x200cm, 180x180 olmaktadır.

KOLTUK ŞALI TEMİZLİĞİ NASIL OLUR?

Koltuk şallarının en büyük kullanım avantajı bakımı ve yıkanmasının kolay olmasıdır. Pamuklu ve yünlü koltuk örtülerinde kullanma talimatına dikkat etmek önemlidir. Hassas yıkama veya pamuklu yıkama programında 30-40 derece sıcaklıkta, ağartıcı veya çamaşır suyu kullanmadan rahatlıkla yıkama yapabilir, kurutabilirsiniz.

KOLTUK ŞALI FİYATLARI

Koltuk örtüleri genelde kullanılan materyal, kalınlık ve ebata göre fiyatlandırılırken, özel tasarımlar da çoğu zaman fiyata yansımaktadır. Yün, pamuk, müslin gibi doğal elyaflı koltuk şalları polyester karışımı örtülere göre biraz daha pahalıdır. Fakat bu ürünler doğal ve kaliteli olduğu için sağlık açısından önemlidir.

KOLTUK ŞALLARI NEREDEN SATIN ALINIR?

Ev tekstili satan brand store’lar veya ev tekstiline yönelik üretim yapan markaların mağazaları dokunarak alışveriş yapmak isteyenler için ilk adres. Fakat güvenilir markaların ürünlerine online platformlardan da ulaşabilirsiniz. Eğer internetten alışveriş yapacaksınız size bir önerimiz var: Online alışverişe yeni bir bakış getiren baxana.com’un Ev & Yaşam kategorisinde İpekçe Home ve Rikka Home gibi markaların doğal ve sağlıklı şallarına göz atabilirsiniz. İpekçe Home’un %100 pamuktan ürettiği 130x150cm ve 170x200cm ebatlarındaki koltuk şalları; Rikka Home’un ise organik pamuk sertifikasına sahip 130x170 ebatlarındaki çok amaçlı örtüleri sağlıklı yaşam tarzına önem verenler için ideal.