PEŞTAMAL

Anadolu’ya özgü geleneksel bir tekstil ürünü olan peştamal, çok yönlü kullanım özelliği ile bilinir. Son dönemdeki tasarım ve üretim çeşitliliği ile dikkat çeken peştamallar tüm dünyada ilgi görmeye başladı. Pazarın büyümesi ve peştamala olan taleple birlikte pazarın büyümeye başlaması birçok yeni peştamal markasını ortaya çıkardı. Özgün renk ve desenlerden oluşan yeni nesil peştamallar, plajdan banyoya havlunun kullanıldığı her yerde kullanılmaya başladı.

PEŞTAMAL MI? PEŞTEMAL MI? 

Önce Farsça kökenli sözcüğün yazılışı ile ilgili yaygın yapılan yanlışı hatırlatalım. Türk Dil Kurumu, kelimenin doğrusunun “peştemal” değil, “peştamal” olduğunu söylüyor. Bu yanlış yazım, kelimenin ikinci seslisi olan ‘a’ harfinin ince okunmasından kaynaklanıyor.

PEŞTAMAL NEDİR? NERELERDE KULLANILIR

Peştamal, eskiden beri genel olarak hamamda vücudun belden aşağı kalan bölümünü örtünmek için kullanılan pamuktan dikdörtgen şeklinde dokunmuş, kareli desenlere sahip dikişsiz kumaş parçasını ifade eder. Bunun yanı sıra Anadolu’nun bazı bölgelerinde iş yaparken bele bağlamak veya günlük kullanımda omuza atmak için kullanılan ince yün dokuma kumaşlara da peştamal denir. Geleneksel yöntemlerle her yöreye has ayrı şekilde dokunan peştamallar Anadolu kültürünün bir parçasıdır, öyle ki türkülere şarkılara dahi geçmiştir. Bunun yanı sıra aynı ihtiyaçtan, yani örtünme isteğinden kaynaklı tüm dünyada peştamal benzeri kullanılan kumaşlar vardır. Hatta uzmanlar peştamalı, dünyanın en eski tekstil giyim eşyası olarak tanımlar.

PEŞTAMAL NASIL KULLANILIR?

Peştamal, giysi olarak dikişe ve düğmeye ihtiyaç duymadan, genelde kalçaların etrafına sarılıp bağlanarak kullanılır.

GÜNÜMÜZDE PEŞTAMAL ÇEŞİTLERİ ve MODERN PEŞTAMALLAR

Geleneksel peştamallar tekstil teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte çok daha hızlı ve kusursuz bir biçimde üretilmeye başlandı. Zengin bir tasarım çeşitliliğine ulaşan Türk peştamalları bugün hem yurtiçi pazarda hem yurt dışı pazarda rağbet görmektedir. Tüketiciler, doğal veya suni iplik kullanılarak üretilen peştamalları plaj, havuz, sauna, banyo, seyahat, spor, yoga gibi birçok alanda kullanıyor.

PEŞTAMAL HANGİ İPLİKLERDEN DOKUNUR? HANGİ PEŞTAMLARI TERCİH ETMELİYİM?

En kullanışlı ve en çok tercih edilen peştamaller %100 pamuktan dokunan, insan cildinin dostu olanlardır. Görece daha pahalı olmakla birlikte konu insan sağlığı olunca tercihinizi pamuk, viskon, bambu ve keten gibi doğal ipliklerden dokunmuş peştamallerden kullanmanızı tavsiye ederiz. Son zamanlarda tüm dünyada, üretimin tüm aşamalarında insana ve çevreye duyarlı olduğunu gösteren OEKO-TEX sertifikalı organik pamuktan dokunan peştamalların yükselişine tanıklık ediyoruz. Doğal elyaftan dokunan peştamalların en büyük özeliği kullandıkça daha yumuşak hale gelmesidir.

PEŞTEMAL NERELERDE VE NASIL KULLANILIR?

Bugün peştamallar öyle bir çeşitliliğe ulaşmıştır ki evin içinde veya dışında her yerde kullanılan çok yönlü bir tekstil ürünü olmuştur. Yüksek su emiciliği, doğal hafif oluşu, çabuk kuruma özelliği, kum tutmaması peştamalları havuz veya plajda tercih edilen bir ürün haline getirirken, kadınlar pareo olarak dahi kullanabiliyor. Yine aynı şekilde banyoda havlu olarak neredeyse her eve giren peştamalların son dönemde üretilen XL ebatları, koltuk şalı veya yatak örtüsü olarak dahi kullanılmaktadır. Küçük ebatları ise az yer kapladığı için sporda, yogada, seyahat için tercih edilmektedir. Günümüzde peştamal kumaşından, bluz, tunik, gömlek gibi farklı ürünler de üretilmektedir.

İDEAL PEŞTAMAL EBATLARI ve AĞIRLIKLARI

Banyoda veya plajda kullanılan en yağın peştamal boyutları 90cm x 180cm veya 80cm x 170cm olandır. Bunların ağırlığı pamuktan dokunanları yaklaşık 390 gramdır. Viskon ve bambu olanlar ise dokuma türüne göre daha hafif gramajlı olabilir. Daha büyük örtü veya çiftlerin birlikte kullanabileceği XL peştamalların ebatları genel olarak 140cm x 180cm civarındadır ve pamuktan olanların ağırlığı yaklaşık 640 gramdır.

Baxana.com’da bulunan peştamal ölçüleri şöyle: 
Rikka Home’un standart peştamalları 90cm x 170cm, büyük boy peştamalları 130cm x 170cm ebatlarındadır. Luviloom’un 345-380gr ağırlığındaki standart peştamalları 90cm x 175cm, 650-700gr ağırlığındaki XL peştamalları 140cm x 175cm ebatlarına sahiptir. İpekçe Home’un jakarlı ve viskon peştamallari ise 90cm x180cm ebatlarındadır. 

PEŞTAMAL FİYATLARI

Bugün özellikle polyester elyaflardan üretilen peştamalların devreye girmesiyle fiyatlarda büyük bir aralık oluşmuştur. Aynı ebatlarda polyester bir peştamalın polyester olanı, doğal elyaflardan dokunan peştemallere göre yüzde 50 daha ucuz olabilmektedir. Peştamal alırken ebatların yanı sıra dokunan materyale bakmanızda fayda var. Baxana’da satışı yapılan organik pamuktan dokunmuş özel tasarım Rikka Home ve Luviloom peştamallar ile İpekçe Home’un doğal viskon veya jakarlı peştamallarının fiyatını görmek için lütfen siteyi ziyaret ediniz. 

PEŞTAMAL NEREDE ÜRETİLİR VE NEREDEN ALINIR?

Türkiye’nin birçok ilinde farklı materyallerle farklı kalitede peştamal üreticileri bulunmaktadır fakat en büyük üreticiler genelde Denizli’de kümelenmiştir. Peştamal satın alacağınız birçok yer var. Başta Eminönü olmak üzere birçok alışveriş merkezinde ev tekstili satan mağazalarda peştamal da satılmaktadır. Tercihinizi online alışverişten yana kullanacaksanız Baxana.com’un Ev & Yaşam kategorisinde yer alan tamamen doğal elyaflardan üretilen peştamallara göz atmanızı tavsiye ederiz. İnsan ve çevre dostu %100 organik pamuktan özel tasarım peştamallarıyla dikkat çeken Rikka Home ve Luviloom’un peştamal koleksiyonunun yanı sıra İpekçe Home’un tiril tiril viskon peştamallarından birini mutlaka beğeneceksiniz.