Hakkımızda

    baxana.png (85 KB)

Online Alışverişe Yeni Bakış Açısı

baxana  | Hakkımızda

Eron E-Ticaret Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş. tarafından 2020 yılında hayata geçirilen “baxana.com” perakendeye yön veren e-ticaret trendleri ışığında, köklü bir ticari geleneğin üzerine kurulmuş İstanbul merkezli ‘online’ alışveriş sitesidir.

Osmanbey’in ilk firmalarından olan ve yaklaşık otuz yıldır kesintisiz bir biçimde hazır giyim sektörüne hizmet veren Erler Tekstil A.Ş.’nin tecrübe ve değerleriyle yola çıkan baxana, yenilikçi teknolojik altyapısı ile ziyaretçilerine kolay ve güvenilir bir alışveriş deneyimi sunmaktadır.

Ürün gamında ilk etapta Hazır Giyim, Ayakkabı, Ev Tekstili, Outdoor Ürünler ve Aksesuara yer veren baxana, yakın bir gelecekte belirlediği yatay ve dikey büyüme programı çerçevesinde tüketicilerin ihtiyaç duyduğu farklı kategorilerdeki ürünleri içeriğine eklemeyi planlamaktadır.

Akademi-sektör iş birliği ile mevcut pazar yerlerindeki satış kanallarına alternatif olarak geliştirilen ve danışmanlık firmalarımızın uzmanlığı ile şekillendirdiğimiz baxana.com orta ve uzun vadede Türkiye’nin güvenilir e-ticaret platformlarından biri olmayı hedeflemektedir.  

 

baxana  | Tedarikçiler

Dijital dönüşümün kaçınılmaz olarak perakende sektörünü domine ettiği günümüz koşullarında, mevcut pazar yerlerindeki satış kanallarına alternatif olarak geliştirilen baxana.com tedarikçi odaklı yapısıyla paydaşlarına sürdürülebilir bir katma değer sağlamayı amaçlıyor.

Sektörel sorumluluk taşıyan butik bir dijital platform olarak tasarlanan baxana.com, karşılıklı gelişme ve iyileştirmeye olan inancımız doğrultusunda tedarikçisiyle yakın iletişim halinde olacağı bir altyapı kurgusuyla çalışmaktadır. baxana.com sadece dijital bir satış kanalı değil, birlikte büyüyeceği tedarikçisinin ‘online’ etkileşimini izleyip analiz ederek onun ihtiyacını anlayan akıllı bir internet sitesidir. Ziyaretçilerin site içindeki davranışlarından yola çıkılarak edinilen “Müşteri İç Görüsü” ve sitede yer alan ürünlerin günlük etkileşimine ilişkin datalar sayesinde tedarikçilerine önemli bir avantaj sunan baxana.com, iş birliği yaptığı firma ve markalara etkili bir satış için koleksiyonlarının şekillendirilmesinden, teknik alt yapıya kadar birçok konuda destek sunmaktadır. “Müşteri iç görüsü” odaklı talep tahmin etme mekanizması sayesinde müşterinin satın alırken izlediği rotayı -ürünlere nereden baktığı, nelerden etkilendiği, satın almasını etkileyen faktörleri, taleplerini, kriterleri- izleyerek kendi algoritmasını oluşturan baxana, iş birliği yaptığı marka ve firmaların ürünlerini güncel hikayelerle bu algoritmayla buluşturuyor.

baxana  | İşbirliği Modelleri ve baxana avantajları

Baxana.com ürün satın alarak veya satışa sunduğu alt markalarının ürünleri dışında kendi portalı üzerinden satış yapmak isteyen firma ve markalar için “satış ortağı” mottosuyla cazip iş birliği olanakları sunmaktadır. Birlikte çalıştığı tedarikçilerine ürün seçimi, styling, fotoğraf, grafik, dijital pazarlama ve SEO desteği veren baxana aynı zamanda kargo maliyetlerini de üstlenerek ‘online’ platformda yer almak isteyen firmalara büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Mevcut e-ticaret portallarında tercih edilen klasik “pazaryeri” modeli yerine tüm satış organizasyonunu kendisi yöneten baxana, ürünlerin siteye yüklenmesi, fiyat hareketleri, kampanyalar, ürün gönderimi ve iade süreci gibi tüm süreçleri yöneterek tedarikçisine büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

baxana.com’da satış yapmak isteyen firmaların izleyeceği yol, iş birliği modelleri, koşullar, komisyon oranları ve ödeme işlemleri ile ilgili bilinmesi gereken konuları aşağıdaki başlıklara tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

XML ile baxana’da satış yapmak

Firmalar veya sistemler arasında internet üzerinden veri iletişimini standart hale getiren XML (Extensible Markum Language - Genişletilebilir İşaretleme Dili) entegrasyonuna sahipseniz ürünlerinizi baxana.com’a yükleyip satışını yapmanız çok kolay. Tek yapmanız gereken telefon/whatsapp üzerinden (0 850 241 88 18) veya elektronik posta (info@baxana.com.tr) yoluyla bizimle iletişime geçmeniz. Ürünlerinizi kendi deponuzdan çıkarmadan belirlediğiniz fiyatlarla satmanıza izin veren bu sistemde stok ve fiyat değişiklikleri otomatik veya manuel olarak kısa periyotlarla güncellenmektedir. ‘Online’ alışverişte ‘dropshipping’ satışlarının popüler olmasıyla birlikte yaygınlaşan XML entegrasyonu, başta stok maliyeti olmak üzere ürünlerin toplu olarak ve hızlı bir biçimde web tabanına aktarılması ve bunların takibi açısından büyük bir avantaja sahip.

Konsinye işlemi ile baxana’da satış yapmak

Ürün mülkiyetinin üretici/tedarikçide kalması kaydı ile belirli sayıda ürünün baxana deposunda stok olarak bulundurulup, satışının buradan gerçekleştirilmesini tanımlayan konsinye işlemi özellikle e-ticarette her geçen gün daha önemli hale gelen hızlı servis açısından önemli avantaja sahip. Fiyatların tedarikçi tarafından belirlendiği bu sistemde baxana, tedarikçilerine site etkileşim datalarından hareketle ürün seçimi, styling, fotoğraf, grafik ve reklam desteği vermektedir. Diğer iş birliklerinde olduğu gibi kargo maliyetleri de baxana.com tarafından karşılanmaktadır.

Baxana.com’a konsinye giren tüm ürünler Eron E-Ticaret Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş. güvencesiyle baxana merkez deposunda uygun koşullarda saklanmaktadır. Baxana.com ile konsinye çalışmak isteyen firma ve markalar telefon/whatsapp üzerinden (0 850 241 88 18) veya elektronik posta ( info@baxana.com.tr ) yoluyla ekibimizle iletişime geçebilir.

baxana  | Kimler satış yapabilir?

Baxana ’da satış yapmak için her şeyden önce bir tüzel kişiliğinizin yani şirketinizin olması gerekiyor.

Yine aynı şekilde baxana ’da satışı yapmak istediğiniz ürünlerin bir marka ismine ihtiyaç duyacağını unutmayın.

İlk başvuruda şirket ticaret unvanı, şirket türü, vergi kimlik numarası, ticari sicil numarası, satış yapılacak kategori, başka pazaryerlerinde satış yapıp yapmadığınızı ve iletişim bilgilerinizi belirtmenizde fayda var.

baxana  | Komisyon oranları

Kargo, paket ve iade maliyetlerini üzerine alarak tedarikçinin elini büyük oranda rahatlatan baxana.com ’un komisyon oranları her ürün kategorisine göre değişmekle birlikte %20-28 arasındadır.

baxana  | Vergi ve Faturalandırma

baxana.com üzerinden satış yapan tedarikçi firma yasal olarak doğrudan vergi mükellefidir. Dolayısı ile satışı yapılan ürünün faturasını kesmek ve bu fatura üzerinden çıkacak vergisini ödemek yükümlükleri arasındadır. baxana.com’da mevcut pazaryerlerinden farklı olarak, şirket faturayı sadece baxana’ya (Eron E-Ticaret Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş.) kesmektedir. baxana ise satış yapılan müşteriye kendi kestiği faturayı göndermektedir. baxana.com üzerinden faturasız bir alışveriş mümkün değildir.  

baxana  | Ödemeler 

Satılan ürünün resmi olarak belirlenen iade süresi (14 gün) dolduğunda tedarikçinin baxana’daki hak edişi de resmiyet kazanır. Fakat hesaplar ve ödemeler her bir satılan ürün için tek tek yapılmak yerine taraflar arasında belirlenen tarihte aylık olarak toptan gerçekleşir. Hesaplar yapılırken bir önceki ayın 1’i ile sonu arasındaki satışlar baz alındığından -iade süreci de dikkate alınarak- belirlenen tarihin 15’inden sonra olması gerekmektedir.

 

baxana  | Satış yapmak için ne yapmalıyım?

Baxana’da satış yapmak istiyor ve daha detaylı bilgi istiyorsanız (0 850 241 88 18) numaralı telefon ve whatsapp hattını kullanarak baxana ekibine ulaşabilirsiniz. Elektronik posta ile iletişim kurmak isterseniz info@baxana.com.tr adresine mail gönderebilir veya bir randevu alarak şirketin Nişantaşı’nda bulunan merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Halaskargazi Mah. Safak Sok. No:5-7 K:2 Sisli / İstanbul – Türkiye


baxana I Güvenilir bir site mi?

Herhangi bir e-ticaret platformundan alışveriş yapanlar veya satış yapmak isteyenlerin emin olmak istedikleri en önemli konu, o internet sitesinin güvenli olup olmadığıdır. Özellikle henüz yolun başında olan ciddi bir e-ticaret sitesi, bu güveni kazanmak; tedarikçi ile müşteri arasında güven ve sadakate dayalı bir köprü oluşturmak için yoğun bir çaba göstermek zorundadır.

Yaklaşık otuz yıldır kesintisiz bir biçimde hazır giyim sektörüne hizmet veren Erler Tekstil A.Ş.’nin tecrübe ve değerleriyle 2020 yılında kurulan Eron E-Ticaret Hizmetleri San. ve Tic. A.Ş. tarafından hayata geçirilen baxana.com tedarikten satışa kadar olan tüm operasyonları büyük bir hassasiyetle yürüterek iş ortakları ve tüketiciler nezdinde bu güveni inşa etmeyi öncelikleri arasına almıştır.

Erler Tekstil’in ticari geleneği ve kurum kültürünü ‘online’ platformda sürdüren baxana, iş ortakları olan tedarikçiler ve alışverişte siteyi tercih edenler için her yönden güvenilir bir platformdur. Bir web sitesinin kimliğini doğrulayan; web sunucusu ve tarayıcı arasında şifreli bir bağlantı oluşturarak çevrimiçi işlemleri güvence altına alan bir güvenlik protokolü olan SSL sertifikasına sahip baxana, müşteri bilgilerinin gizliliği ve güvenliğini temin eder.

Güvenli ödeme yöntemlerine sahip olan baxana, müşteriler için tüm süreçlerin mümkün olduğu kadar şeffaf bir yapıda ilerlemesini sağlamaktadır. baxana’dan alışveriş yapan kişiler kargo, iade ve ödeme sürecini rahatlıkla takip edebilmektedir. Bununla birlikte herhangi bir sorun yaşandığında veya sormak istenilen bir şey olduğunda baxana ekibi ile kolayca iletişim kurularak destek alabilmekte ve problemler hızla çözüme kavuşturulmaktadır.

Site üzerinden veya mesai saatleri (09:00-18:00) içinde 0 850 241 88 18 telefon numarasından veya info@baxana.com.tr mail adresinden baxana’ya ulaşabilirsiniz.

 

baxana  | Kargo

baxana.com’a verilen siparişler tarafımızca hazırlanıp 1-3 gün içerisinde anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi Kargo ile belirttiğiniz adrese gönderilir. Sipariş durumu müşteriye elektronik postayla bildirilir. Sipariş sahibi, kargo takip numarasını, kargo durumunu ve diğer detayları Hesabım/Siparişlerim bölümünden kolayca takip edebilir.

baxana  | İade Süreci

baxana.com’dan alışveriş yapan müşterilerimiz ürünü teslim aldıktan sonra, 14 gün içerisinde iade yapabilir. Baxana’ya üye olan ve olmayan müşterilerimiz için iade yöntemi şu şekilde işliyor: Baxana üyesi müşterilerimiz ana sayfadaki profil kısmında bulunan “Siparişlerim” sekmesinde ilgili siparişi tıklayarak iade işlemini kolayca başlatabilir. Üye olmayan müşterilerimiz ise önce ana sayfada yer alan “Sipariş Takip” linkini tıklayarak açılan form sayfasına ilgili siparişin numarasını ve e-mail adresini girer. Bu onu sipariş verdiği ürüne götürecektir. Ekrana gelen ürün bilgilerinin altında beliren “İade Et” butonunu kullanarak ürününü iade işlemini başlatabilir.

Müşteriden gelen iade talebi üzerine baxana, müşterinin mail adresine anlaşmalı olduğu Yurtiçi Kargo firmasından bir kod gönderir. Müşteri gönderilen kod ile birlikte ürünü kargo firmasına teslim eder. Ürün baxana’ya ulaştıktan sonra gerekli kontrolden geçer, onaylanması halinde ücret iadesi gerçekleşir.

İade edilmek istenen ürünün etiketinin kopartılmamış ve kullanılmamış olması gerekmektedir.


baxana
  | E-ticaret altyapısı

Güçlü ve sağlam temelli bir e-ticaret altyapısı için ciddi yatırımlar yapan  Türkiye e-ticaret pazarının önde gelen kuruluşlarından Tekrom Teknoloji A.Ş. ile çalışmaktadır. Altyapısını geliştirmek ve oluşan ihtiyaçlara cevap vermek için Ar-Ge çalışmalarını sürdüren baxana.com dijital teknolojideki gelişmeleri yakından takip ederek müşterilerine ve tedarikçilerine mükemmel bir e-ticaret deneyimi yaşatmayı hedeflemektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.